Başkan Kocamaz: Çevreye duyarlı projelerle, daha temiz Mersin

Başkan Kocamaz: Çevreye duyarlı projelerle, daha temiz Mersin

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Hedefimiz Mersin’i çevreye duyarlı projelerimizle daha temiz, daha sağlıklı, daha değerli, çevre dostu bir kent haline getirmek" dedi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Hedefimiz Mersin’i çevreye duyarlı projelerimizle daha temiz, daha sağlıklı, daha değerli, çevre dostu bir kent haline getirmek" dedi.
Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte 'Mersin İli Hassas Alanlarında Gürültü Azatlımı Alternatif Senaryoların Geliştirilmesi Projesi' kapsamında Marmara Araştırma Merkezi yetkilileri tarafından hazırlanan 'Gürültü Eylem Planı Raporu' Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a verilirken, 'Giysi Toplama Projesi' ile 'Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama Projesi' sözleşmeleri imzalandı.
Etkinliğe, Emniyet Müdür Yardımcısı Ömer Akpınar, Mersin Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Hamit İzol, kurum, kuruluş, oda ve dernek temsilcileri katıldı.
Burada konuşan Başkan Kocamaz, BM tarafından 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını belirterek, "BM ve Dünya Bankası verilerine göre 20’nci yüzyılda dünya nüfusu 4 kat, üretim 22 kat, fosil yakıt tüketimi 14 kat artmıştır. Bu hızlı ve yoğun kaynak tüketimi sonucunda insanlığın ekolojik ayak izi büyümüş, küresel ekolojik biyokapasite ise küçülmüştür. Bir başka ifadeyle dünyamızın doğal kaynaklarını yenileme ve karbon tutum kapasitesi ciddi biçimde aşılmaya başlanmıştır. Bu gelişmelerin doğal sonucu olarak iklim değişikliği, hava kirliliği, çölleşme, erozyon, kuraklık, su kıtlığı ve atık artışı gibi sorunlar insanlığı tehdit etmeye başlamıştır. BM verilerine göre eğer dünyadaki herkes 2100 yılına kadar bir ABD’li kadar tüketirse beş, bir Avrupalı kadar tüketirse üç, bir Türkiyeli kadar tüketirse iki tane daha dünyaya ihtiyacımız olacaktır" dedi.
Daha çok üretmek, kazanmak ve tüketmek hırsının neden olduğu kısır döngünün sürdürülebilirlik kavramını en öncelikli konu haline getirdiğini ifade eden Başkan Kocamaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de il sınırlarımız içerisinde bu konuda üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz. İlimizi çevreye duyarlı sürdürülebilir bir yaşam döngüsüne kavuşturmaya çalışıyoruz. Bir sorunun çözüme kavuşturulabilmesi için önce o konuda toplumsal bir kültür oluşması gerekir. İnsanlar doğruluğuna inandıkları şeyleri yaparlar. Bu nedenle halkımızda çevre bilinci oluşturmak amacıyla pek çok projeyi hayata geçiriyoruz" diye konuştu.
Belediye olarak hayata geçirdikleri çevreci projelere değinen Kocamaz, şunları söyledi:
"Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan ortaya çıkan sorunları bir hekim hassasiyetiyle çözümlerken, öte yandan koruyucu hekim gibi davranarak sorunları daha ortaya çıkmadan önlemek için tedbirler alıyoruz. Hedefimiz güzeller güzeli Mersin’imizi çevreye duyarlı projelerimizle daha temiz, daha sağlıklı, daha değerli, çevre dostu bir kent haline getirmektir. Sadece Mersinlilerin değil tüm insanlığın Dünya Çevre Günü’nü tebrik ediyorum."
Konuşmaların ardından TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi yetkilisi Doçent Doktor Haldun Karan Gürültü Eylem Planı raporunu Başkan Kocamaz’a teslim etti. Ayrıca Kocamaz, Usman Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emrah Koyuncu ile ‘Giysi Toplama Kutusu’ sözleşmesini, TÜBİSAD yetkilisi Haluk Onay ile de Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama projesini imzaladı.

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS