Başkan Kocamaz: Mersin’in menfaatlerini korumakla mükellefiz

Başkan Kocamaz: Mersin’in menfaatlerini korumakla mükellefiz

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kentin yöneticileri olarak vatandaşlar adına Mersin’in menfaatlerini korumakla mükellef olduklarını söyledi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kentin yöneticileri olarak vatandaşlar adına Mersin’in menfaatlerini korumakla mükellef olduklarını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nde (MESİAD) düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. MESİAD Erhan Deniz Konferans salonunda gerçekleşen toplantı ilk olarak söz alan MESİAD Başkanı Hasan Engin, MESİAD olarak Mersin’e ve projelerine sahip çıktıklarını belirterek, "Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bize çok katkıları oldu. Kentin gündeminde olan Mersin’le ilgili merak edilenleri bugün burada başkanımıza soracağız. Kendisine şimdiden teşekkür ederim" dedi.
Ardından söz alan Başkan Kocamaz, MESİAD’ın Mersin için önemli bir kuruluş olduğunu, kent ekonomisine önemli katkı sağlayan insanlardan oluştuğunu ifade ederek, "Mersin’in hafızası MESİAD diyebiliriz. Özellikle de bağımsız, bağlantısız bir sivil toplum kuruluşu olması nedeniyle kentin problemlerini geçmişten bu yana çok daha eğmeden, bükmeden ilgililere ileten bir kuruluş olması, birçok projeye öncülük yapmış ve yapıyor olması Mersin açısından önemli. Bugün de burada Mersin’in problemleri ve geleceğine yönelik bir toplantıda bir arada olmak bizim açımızdan da önemli" diye konuştu.
Mersin’in özel bir şehir olduğunu ve kentin problemlerinin çözülmesi konusunda istedikleri noktaya henüz gelemediklerini kaydeden Kocamaz, şunları söyledi:
 "1/ 5 binlik planlardan önce 1/100 binlik planlar alelacele bakanlığa götürülmüş. Ama bu plan Mersin’in önünü açacak bir plan değildi. Biz göreve gelir gelmez bu problemlere el attık. 1/100 binlik planları hemen ihale ettik. Uzun bir süreç sonucunda bu plan meclisten geçti ve bakanlığın onayına sunuldu. Bakanlık da üzerinde çok ufak değişiklikler yapıldıktan sonra kabul etti. Bundan sonra esas 1/5 binlik planlarla ilgili çalışma başlattık. Bunun yanı sıra Ulaşım Master Planı çalışmalarını başlattık. Daha önce bu plan çalakalem yapılmış ve 10 ayda tamamlanmış. Biz göreve geldikten sonra bu planı ele aldık ve yeniden ihale ettik. Uzun görüşmeler neticesinde bu plan tamamlandı ve hafif raylı sistem yapılmasına yönelik karar çıktı."
Kentte kazandıracağı en önemli projelerden olan Mersin metrosunun proje detaylarını katılımcılarla paylaşan Başkan Kocamaz,  sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bizim gönlümüzden Havaray geçti ama izin verilmedi. Daha sonra bakanlık belli bölgelerde yerin altına girilmesinin daha doğru olacağına karar verdi. Proje yeniden ele alındı. Proje şu an tamamlanmak üzere. Bu proje artık tamamı metro olacak şekilde yapılıyor. Tamamı yerin altından gidecek şekilde planlandı" şeklinde konuştu.
Mersin’in tarım, tarih, kültür ve sanayi merkezi olması ve her geçen gün biraz daha gelişmesiyle birlikte bazı sorunlarla da karşılaştıklarını vurgulayan Kocamaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Limanla ilgili sıkıntılarımız var. Kapasitesi yüzde yüzün üzerinde kullanılıyor. Bunun yanı sıra biz Nükleer santralle ilgili konuyu Mersin’de sindirememişken, birde balık çiftlikleri sorunu ortaya çıktı. Biz halk adına, Mersin’in menfaatlerini korumakla mükellefiz. Bazen söylediklerimiz bazılarının hoşuna gitmiyor ama biz bu kenti ve bu kentin geleceğini savunmak ve korumak mecburiyetindeyiz. Onun içinde var gücümüzle çalışıyoruz. Biz mücadele ediyoruz ama bir yere kadar. Bu yeni yasalarla birlikte belediyelerin fonksiyonu neredeyse sıfıra indirildi. Tüm bakanlıklar şehir içerisinde size hiç sormadan kararlar alabiliyor. Gerçekten işimiz zor. Biz de bu kadar yasalardan kaynaklanan engelin üzerinden sıçrayarak adeta yarışa çıkmış gibi çalışıyoruz"
Özellikle sanayiciler tarafından beklenen 2’nci Çevre Yolu - Organize Sanayi bölgesi bağlantısı ile ilgili sorulan soruya cevap veren Başkan Kocamaz, konu ile ilgili olarak çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Denizpark’ın son durumu ile ilgili sorulan sorulara da cevap vererek, yerine yapılabilecek tesis konusunda önerileri dinleyen Kocamaz, alana bir kurvaziyer liman yapılmasını planladıklarını bunun içinde ilgili bakanlıktan onay çıktığını ve ÇED toplantısının da yapıldığını dile getirdi.
Son olarak dere yataklarındaki yapılaşma ve sel felaketleri ile ilgili alınan önlemler hakkında değerlendirmelerde bulunan Kocamaz, sözlerini şöyle tamamladı:
"Sel felaketleri ile ilgili Taşkın Planı hazırlattık. Dere yatakları ile ilgili yapılaşmaların ortadan kaldırılmasına yönelik DSİ’nin yazıları var. 1/5 binlik planlara bunlarda koyuldu. DSİ ile tekrar tekrar görüştük. Bize olması gereken en son yeri tekrar söyleyin ki bu insanlar itiraz ediyor dedik. Bakanlık siz istimlak edeceksiniz diyor. Biz de bunların hepsini istimlak edemeyiz. İlçe belediyeleri geçmişte ruhsatı vermiş. Şimdi sorumluluğu Büyükşehir’in üstüne atıyorlar."
Konuşmaların ardından MESİAD Başkanı Engin, Başkanı Kocamaz’a plaket ve Semihi Vural’ın Antik Kilikya Öyküleri adlı kitabını hediye etti.

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS