Başkan Tarhan'dan 1700 yıllık büst değerlendirmesi

Başkan Tarhan'dan 1700 yıllık büst değerlendirmesi

MERSİN'de Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Soli Pompeiopolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları sırasında 1700 yıllık büst bulunması ile ilgili, "Büyüleyici yapısıyla hayranlık uyandıran Soli, çalışmalar tamamlandıktan sonra UNESCO dünya kültür mirası listesine girebilir" dedi.

Gülhan DEMİRCİ/MEZİTLİ(Mersin), (DHA) - MERSİN'de Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Soli Pompeiopolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları sırasında 1700 yıllık büst bulunması ile ilgili, "Büyüleyici yapısıyla hayranlık uyandıran Soli, çalışmalar tamamlandıktan sonra UNESCO dünya kültür mirası listesine girebilir" dedi.

Antik kentteki kazı çalışmalarını değerlendiren Tarhan, açığa çıkan eserle birlikte Soli Pompeiopolis’in görkeminin bir kez daha gözler önüne serildiğini söyledi. Neolitik, Helenistik ve Roma dönemi gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan Soli’nin dünya kültür mirası listesine girmesi için çaba gösterdiklerini belirten Tarhan, "Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan Soli Antik Kenti için yapılan çalışmaların, hem ülkemizin hem de dünyanın kültürel mirasına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Akdeniz’in geçmiş tarihini günümüze taşımak için belediye olarak kazılara her türlü desteği veriyoruz. Bizim hedefimiz buradaki toprak altında kalmış değerlerin toprak üstüne çıkarmak ve ortak mirasımızı dünyaya tanıtmaktır. Büyüleyici yapısıyla hayranlık uyandıran Soli, çalışmalar tamamlandıktan sonra UNESCO dünya kültür mirası listesine girebilir" diye konuştu.

Soli’nin büyüleyici havası ile bölgeyi gezen yüzlerce kişiye ev sahipliği yapmaya başladığını kayeden Başkan Tarhan, "Soli Pompeiopolis, çalışmalarımız sonunda Mersin’in en çok ilgi çeken tarihi yerlerden biri olmaya başladı. Antik kenti ziyarete gelen turistler, Soli’ye hayran kaldıklarını ve Soli’nin tarihi zenginliklerinden çok etkilendiklerini belirtiyorlar. Yapılacak çalışmalarla Soli, ülkemiz turizminde önemli bir yer edinebilir. Soli, Mersin’in adeta açık hava müzesini andırıyor. Hiçbir zaman cazibesini kaybetmeyecek" ifadelerini kullandı.FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS