Büyükşehirden 'Kamu Yönetiminde Etik' eğitimi

Büyükşehirden 'Kamu Yönetiminde Etik' eğitimi

MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Kamu Yönetiminde Etik Davranış ve Değerler Eğitimi' programı düzenlendi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Kamu Yönetiminde Etik Davranış ve Değerler Eğitimi' programı düzenlendi.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Gökbel, Mustafa Kemal Çokakoğlu ve Hasan Gubaroğlu, Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, Mersin Üniversitesi Öğretim Üyeleri, daire başkanları ve belediye personelleri katıldı.

Etik Haftası dolayısıyla düzenlenen eğitimde konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Gökbel, "Büyükşehir Belediyesi olarak etik kültürünü daha fazla, daha geniş kitlelere, personelimize nasıl yayarız anlamında birçok çalışmamız olmuştu. Bu çalışmalarımızı yıl içerisinde ilçelere de taşıma suretiyle, oradaki personelimize de izlettirme amacındayız. Ben etiğin bir kurum kültürü olduğunu, belli ilkeleri olduğunu söylemek istiyorum" dedi.

Katılımcılara etik ile ilgili bilgiler aktaran Prof. Dr. Ketenci, "Etik bir felsefe disiplinidir. Teorik felsefenin başlıklarından bir tanesidir.  Ama 1990’lardan itibaren bütün dünyada ve ülkemizde de yavaş yavaş adı anılır olmaya başlandı. Son 10-15 yıldır da çok popüler oldu. Dünya değişiyor ve değişen bu dünyanın içerisinde bildiğimiz, tanıdığımız kurallar, ölçütler, normlar bizim hayatımızı sürdürmemize yetmiyor. Bütün yaptıklarımız, eylemlerimiz, hareketlerimiz içerisinde acaba bizi birbirimize bağlayan şeyler nedir sorusuna odaklanırız. Bizi birbirimizden ayıran şeyler olduğu kadar, daha fazlasıyla bizi birbirimize bağlayan şeyler vardır. Değer felsefesi ve etik pragmatiği bizi birbirimize bağlayan ortak değerleri ele alır" dedi.

Önyargılarla etkili bir iletişim kurulamayacağını kaydeden Ketenci, "Biz insanlardan dürüstlük bekleriz, siyasetçiden dürüstlük bekleriz, esnaftan dürüstlük bekleriz, Alman’dan dürüstlük bekleriz. Kim olursa olsun sözüne güvenilir insanları, namuslu insanları, aklı başında, olgun insanları, tutkusunu kaybetmemiş, heyecanlı insanları severiz. Felsefenin bir disiplini olarak etik bizi birbirimize bağlayan bu türden değerleri anlatır. Bütün bu değerleri öğrenen insan, büyün bu değerleri hayatına nakşetmeyi başarmış insanlara ulaşmaya çalışır" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS