Çevrecilerden GDO'lu balık yemi uyarısı

Çevrecilerden GDO'lu balık yemi uyarısı

MERSİN Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, balık çiftliklerinde kullanılan yemlerin GDO'lu olduğunu ve bu yemlerin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yol açtığını söyledi.

Mithat ÜNAL/ANAMUR(Mersin), (DHA) - MERSİN Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, balık çiftliklerinde kullanılan yemlerin GDO'lu olduğunu ve bu yemlerin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yol açtığını söyledi.

Anamur Eğitim-Sen ilçe temsilciliğinde bilgilendirme toplantısı düzenleyen Arslan, bölgede kurulması planlanan balık çiftliklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurulumların gelecek hafta başlayacağını ifade eden Aslan, "Yaşam alanlarımıza sahip çıkmak zorundayız. Bu bölgede yaşayan herkesin yaşam alanlarını koruma zorunluluğu var. Akkuyu’ya karşı verilen mücadele sonunda hala reaktörlerin inşaatına başlanamadı. Mücadele ederek kente yarım milyar ton nükleer atığın gelmesini engelledik" dedi.

Arslan, balık çiftliklerine karşı çıkılmasının nedenlerini de şöyle sıraladı:

"Çiftlikte üretilen balıklar ve kullanılan yemler doğal değil. Bu yem denizlerde doğal balıkçılığı tüketiyor. Bu yemin hazırlanmasında genetiği değiştirilmiş mısır ve soya ekliyorlar, birçok kimyasal katıyorlar. GDO‘lu yemin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu biliyoruz. Kafeslerde yetişen balıklar sıkışık olduğu için kendi dışkılarıyla birlikte yetişiyor, birçok hastalığa yakalanıyor. Buradan çıkan balıkların hemen hemen yüzde 80 hastalıklı. Dolayısıyla hastalıklı balık tüketiyoruz. Bölgede bir oksijensizlik oluşuyor. Oluşan bu oksijensizlik denizin doğal yapısını bozuyor."(FOTOĞRAFLI)


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS