Çevriciler HES için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Çevriciler HES için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

MERSİN'in Tarsus ilçesinde kurulması planlanan HES projesini iptal eden yerel mahkeme kararının Danıştay 14’ncü Daire tarafından, temyiz yolu kapalı olmak üzere bozulmasının ardından çevreciler ve vatandaşlar Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin), (DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde kurulması planlanan HES projesini iptal eden yerel mahkeme kararının Danıştay 14’ncü Daire tarafından, temyiz yolu kapalı olmak üzere bozulmasının ardından çevreciler ve vatandaşlar Anayasa Mahkemesine başvurdu.
Bozazpınar Mahallesi’nden geçen Tarsus Nehri üzerine kurulacak olan HES projesi için Danıştay 14'üncü Daire'nin yerel mahkeme tarafından verilen 'yürütmeyi durdurma kararı'nı itiraz yolunu da kapatarak bozmasını yönünde kararının ardından çevreciler ve vatandaşlar yeniden yargı yoluna gitti. Çevre Koruma Kültür ve Sanat Derneği (ÇEKSAM) ve bölgede yaşayan vatandaşlar bu kez de konuyu Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
Tarsus Adliyesi’nde giderek başvuruda bulunan grup adına açıklama yapan ÇEKSAM Başkanı Semra Kabasakal, HES karşıtı mücadelenin peşini bırakmayacaklarını belirterek, "Direnmeye yeniden başlıyoruz. Yasal haklarımızı aramak üzere çalışmalarımızı başlattık. HES’e karşı direnişimiz sürecek. İlk defa böyle bir kararla karşı karşıyayız. Kanun yollarımız anılan bu karar ile kapanmıştı. Bizde 30 günlük süre içinde bireysel başvuru hakkımızı kullanmak adına, ÇEKSAM’ı temsilen ve kendi adıma Anayasa Mahkemesi'ne başvurumuzu yaptık" dedi.
Başvurumuzda Anayasa Mahkemesi'ne esastan yapılacak inceleme sonucunda,  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve ile Anayasanın ilgili maddeleri ile korunup garanti altına alınan hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğini ifade eden Kabasakal, "Bu nedenle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuruda, HES projensin inşaata başlanması halinde ileride telafisi imkansız zararlar oluşacağından proje hakkında tedbir kararı verilmesi ve davanın yeniden incelenmek üzere Danıştay 14'nciü Dairesine gönderilmesini içeren talep ettik" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS