CHP'li Başarır OHAL'i sordu

CHP'li Başarır OHAL'i sordu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, OHAL'e ilişkin iddiaları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya verdiği soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

MERSİN, (DHA) -CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, OHAL'e ilişkin iddiaları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya verdiği soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

OHAL süresince il, ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarının yurtdışına çıkmaları, İçişleri Bakanlığı'nca verilen yazılı izne bağlı olduğunu anımsatan Ali Mahir Başarır, 18 Temmuz 2018'da kaldırılan OHAL'in ardından belediye başkanlarının yurtdışına çıkmaları için İçişleri bakanlığından sözlü izin almaları gerektiği yönünde iddiaların bulunduğunu dile getirdi.

Bu noktada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya önerge veren CHP'li Başarır, şu soruların yazılı olarak cevaplanmasını istedi:

"OHAL kalkmasına rağmen, belediye başkanlarının yurt dışı çıkışları için, İçişleri Bakanlığı'nca sözlü izne tabi tutulduğu doğru mudur? Doğru ise böyle bir uygulamanın yasal dayanakları nelerdir? Söz konusu uygulama ile ne yapılması amaçlanmaktadır? Bu uygulama, OHAL'in hala devam ettiğinin açık ve somut bir göstergesi değil midir? İstanbul, Ankara ve Kayseri belediye başkanlarının istifa ettirildiği düşünüldüğünde, böyle bir uygulamanın bundan sonra da başka belediye başkanlarının istifa ettirilmesi düşüncesi ile bir ilişkisi var mıdır?"



FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS