CHP’li Çamak: Üniversiteyi bölmenin anlamı yok

CHP’li Çamak: Üniversiteyi bölmenin anlamı yok

– MERSİN’de CHP Milletvekili Hüseyin Çamak, hükümetin Mersin Üniversitesi’ni bölerek içinden yeni bir üniversite çıkarmaya çalıştığını dile getirerek, "Tarsus'ta üniversite kurulması talebini bugüne kadar ciddiye almayan iktidarın, üzerine hiçbir şey yapmadan var olan üniversiteleri bölmesinin hiçbir anlamı yoktur.

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de CHP Milletvekili Hüseyin Çamak, hükümetin Mersin Üniversitesi’ni bölerek içinden yeni bir üniversite çıkarmaya çalıştığını dile getirerek, "Tarsus'ta üniversite kurulması talebini bugüne kadar ciddiye almayan iktidarın, üzerine hiçbir şey yapmadan var olan üniversiteleri bölmesinin hiçbir anlamı yoktur. Tarsus'ta yeni bir üniversite inşa edilmemesi çok ciddi bir haksızlık ve eksikliktir" dedi.

CHP Milletvekili Çamak, hükümetin köklü üniversiteleri bölme ve bu şekilde farklı adlarla yeni üniversiteler açma planlarının ülkenin akademik birikimini yok edeceği uyarısında bulundu. İktidarın bu planına gerekçe olarak ‘üniversitelerin çalışan ve öğrenci sayısı bakımından çok fazla büyümüş olmasının yönetim sorunları oluşturduğu’ iddiasını gösterdiğini belirten Çamak, "Mevcut üniversitelerin yönetilebilir olma zafiyetinin nedeni çalışan ve öğrenci sayısının büyüklüğü değil, üniversitelerde yönetimlerin tamamen iktidar partisine yakın kişilerle doldurulmasıdır.  Liyakatli yönetici yoksunluğu, özerklik eksikliği, katılımcı, modern ve demokratik yönetim anlayışının tesis edilmemesi gibi daha temel sorunlar söz konusudur" diye konuştu.

Mersin Üniversitesi’nin de bölünecek üniversiteler arasında olduğunu kaydeden Çamak, şunları söyledi:

"Mersin Üniversitesi bölünerek içinden başka bir üniversite daha çıkarılmaya çalışılıyor. Oysa Tarsus'ta yıllar öncesinden teklif edilen yeni bir üniversite kurulma talebini bugüne kadar ciddiye almayan iktidarın, üzerine hiçbir şey yapmadan var olan üniversiteleri bölmesinin hiçbir anlamı yoktur. Tarsus sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en eski kentlerinden biridir, geçmişi on bin yıl öncesine dayanan, dinlerin ve medeniyetlerin buluştuğu çok önemli bir yerleşim merkezidir. Tarih boyunca hep cazibe merkezi olmuş çok önemli bir kavşak noktasıdır. Geçmişi bu kadar eski olması ve dünyada ilk 3 üniversiteden birinin bulunduğu önemli bir cazibe merkezi olması nedeniyle sadece İslam dünyasının değil, diğer semavi dinlerin de önemli isimlerinin doğup büyüdüğü önemli bir yerleşim merkezidir. 330 bin nüfusuna, köklü tarihine, kültürel zenginliğine ve jeopolitik açıdan oldukça değerli konumuna karşın hâlen Tarsus'ta yeni bir üniversite inşa edilmemesi çok ciddi bir haksızlık ve eksikliktir."


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS