CHP’li Gökçel Çeşmeli- Taşucu Otoyolu’nu sordu

CHP’li Gökçel Çeşmeli- Taşucu Otoyolu’nu sordu

– CUMHURİYET Halk Partisi Milletvekili Cengiz Gökçel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a yapımı tamamlanmayan Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyol projesini sordu.

MERSİN, (DHA) – CUMHURİYET Halk Partisi Milletvekili Cengiz Gökçel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a yapımı tamamlanmayan Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyol projesini sordu.

Verdiği soru önergesi ile 2014 yılından bu yana ön proje ve mühendislik hizmetleri ile ÇED süreci dışında kazma vurulmayan projenin akıbetini soran Gökçel, 14 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ihalenin, projenin ilk hedefi olan 2020 yılında bitirilmesi konusunda şüphelere sebep olduğunu belirtti. Çeşmeli’den Taşucu’na kadar otobanın hala yapılamamış olmasının özellikle yaz aylarında trafik sorununa yol açtığını ifade eden Gökçel, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere birçok hizmetin aksamasına neden olduğunu dile getirdi.

Çeşmeli -Taşucu Otoyolunun yalnızca bölge turizmini değil, ekonomisini de olumlu etkileyeceğini vurgulayan Gökçel, Mersin’in 1 milyar 529 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 14’ncü ili olduğuna kaydederek, 2017 yılında toplanan gelir vergisi miktarının 10 milyar 610 milyon liranın üzerinde olmasına rağmen aynı yılın kamu yatırım miktarının yalnızca 576 milyon 788 bin TL olmasını eleştirdi. Ödenen verginin yüzde 5,35’ine karşılık gelen bu rakamın, Mersinlilerin vicdanını rahatsız ettiğini dile getiren Gökçel, hemşerilerinin dışlandığına dair güçlü kanaat oluştuğunu sözlerine ekledi.

Gökçel, Bakan Turhan’ı cevaplaması istemi şu soruları yönetti:

"Çeşmeli-Erdemli-Silifke -Taşucu Otoyol Projesi’nin tamamlanarak otoyolun faaliyete girmesi hususunda Bakanlığınızın ön gördüğü tarih nedir? Otoyol projesinin bu yıla kadar ihale edilmemesinin sebepleri nelerdir?  Söz konusu proje kapsamında kamulaştırma yapılacak taşınmaz miktarı ve bedeli nedir? Ne kadarlık kısmı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır? Projenin geçtiği güzergâhta bulunan ormanlık arazilerde proje sonuna kadar kaç ağaç kesilecektir? Projenin KGM tarafından ilan edildiği tarihten önergeyi cevaplandırdığınız güne kadar, otoyol olmaması sebebiyle yurttaşlarımızın zorunlu olarak kullandığı D400 karayolunun Çeşmeli ve Taşucu arasındaki kısmında kaç trafik kazası gerçekleşmiştir? Bunların kaçı maddi hasarlıdır? Kaç kişi yaşamını yitirmiştir?"FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS