CHP'li Gökçel: Tarımı, bayramlık çocuğa harçlık verir gibi destekliyorlar

CHP'li Gökçel: Tarımı, bayramlık çocuğa harçlık verir gibi destekliyorlar

MERSİN'in CHP'li Milletvekili Cengiz Gökçel, "Tarımı, bayramlık çocuğa harçlık verir gibi destekliyorlar.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'in CHP'li Milletvekili Cengiz Gökçel, "Tarımı, bayramlık çocuğa harçlık verir gibi destekliyorlar. Çiftçimiz harçlığa değil, zamanında ve etkin bir mücadeleye ihtiyaç duyuyor" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM), Akdeniz meyve sineği ve sirke sineği zararlısının tarımsal ürünler üzerindeki tahribatına ilişkin basın açıklaması düzenleyen Gökçel, "Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre; 2017 yılında Mersin'in toplam ihracatı 1 milyar 519 milyon dolar. Bunun 960 Milyon dolardan fazlası tarımsal ürünlerden sağlanıyor. Hem Mersin'in hem de bölge illerinin karşılaştıkları ortak bir sorun var: Akdeniz meyve sineği ve sirke sineği zararlısı. Bu zararlılarla mücadele ülke tarımı ve ekonomisi için çok önemli. Rusya başta olmak üzere çoğu ülke, bu zararlılara tolerans göstermiyor. TIR'ın içinde sineğin etkilediği 1 meyve olsa bile o TIR'ı komple geri gönderiyorlar. Ülke imajımız zedeleniyor ve ihracatımız bundan olumsuz etkileniyor" diye konuştu.

BAYRAMLIK ÇOCUK BENZETMESİ

Sorunla mücadele edilmesi noktasında bakanlıkça eylem planı hazırlanması gerektiğini vurgulayan Gökçel, "Üreticilerin zamanında ve etkin mücadele yapabilmesi için ne gerekiyor? Zamanında ve yeterli desteği almaları gerekiyor. 8 Mayıs'ta Resmi Gazete'de biyolojik ve biyoteknik mücadele destekleme ödemesi hakkında bir tebliğ yayınlandı. Biyoteknik mücadeleye dekar başına 50 lira destek veriyor. O da feromon ve tuzak aynı anda kullanılırsa. Tuzağı olan çiftçimiz feromon için yalnızca 30 lira ile destekleniyor. Tarımı, bayramlık çocuğa harçlık verir gibi destekliyorlar. Çiftçimiz harçlığa değil, zamanında ve etkin bir mücadeleye ihtiyaç duyuyor. Bunu yapmanın yolu; kısa vadede destekleri artırmaktan ve destek için başvuru zamanlarını uzatmaktan geçiyor. Orta ve uzun vadede ise zararlı ile entegre mücadele yapılmalı ve giderlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Etkin mücadelede atılması gereken adımları da sıralayan Gökçel'e, CHP'li diğer milletvekillerni Ali Mahir Başarır ile Alpay Antmen de eşlik etti.FOTOĞRAFLI

 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS