Çiftçilere süt hijyeni eğitimi verildi

Çiftçilere süt hijyeni eğitimi verildi

MERSİN'in Erdemli ilçesinde, 'Süt hijyeni eğitimi' alan çiftçilere sertifikaları verildi.

Mehmet DOĞANER/ ERDEMLİ(MERSİN), (DHA) - MERSİN'in Erdemli ilçesinde, 'Süt hijyeni eğitimi' alan çiftçilere sertifikaları verildi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği eğitime 36 çiftçi katıldı. Sertifika töreninde konuşan Kaymakam Avni Kula, gıda güvenliğinin çok tartışılan bir konu olduğunu söyledi.

Eğitimin gerçekleşmesini sağlayan isimlere teşekkür eden Kula, "Hepimiz iyi bilmekteyiz ki dünya tarım toplumundan sanayi toplumuna oradan da bilgi toplumuna geçmiş bulunuyor. Bilgiye hakim olanlar efendi oluyor, bilgiye hakim olmayanlar da başkalarının kölesi oluyor. Bugün Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nün laboratuarlarını görünce bilginin önemini bir kez daha iyi anladım. Bugün çiftçimizin ürettiği sütün hijyenik olmasını herkesten çok ben isterim çünkü sütü en fazla geleceğimiz çocuklarımız içmektedir. Bu nedenle de bilgili üretim yaptığımızda daha iyi olacağına inanıyorum" dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mesut Yıldız ise, "Veteriner Hekim Ramazan Uluganlıgil'in nezaretinde 36 çiftçiye sertifikalı süt hijyeni eğitimi verildi. Günümüzde mesleklerin değişim ile karşı karşıya olması ve daha karmaşık bir yapıda bulunmaya başlaması nedeniyle, mesleki yeterliklerin de geniş tabanlı bilgilere, becerilere ve tavırlara dayalı olmasını ve programların buna göre geliştirilmesini zorunlu hale getirildi. Amacımız halkımıza daha sağlıklı sütün ulaştırılması için, ineklerin bakımından, alet ekipman temizliğine kadar sütün sağım aşamasından itibaren toplanması, depolanması, nakliyesinde çalışan ve sütte temel hijyen kurallarını uygulama yeterliliklerine sahip kişileri yetiştirmek" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından üreticilere sertifikaları takdim edildi.
FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS