Çiftçiyi 'dolu' vurdu

Çiftçiyi 'dolu' vurdu

MERSİN'in Mut ilçesinde kısa süreli etkili olan dolu yağışları, 15 bin dekar alanda bulunan ürünlere büyük zarar verdi.

Murat SÖZERİ/MUT(MERSİN)(DHA) - MERSİN'in Mut ilçesinde kısa süreli etkili olan dolu yağışları, 15 bin dekar alanda bulunan ürünlere büyük zarar verdi.

15 gün içerisinde 15-20 dakika aralıklarla dolu yağışı yaşandığını kaydeden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ekrem Bayır, ilçeye bağlı 20 mahalledeki ürünlere yüzde 40 ile 80 oranında zarar verdiğinin tespit edildiğini söyledi. Üreticinin zor durumda kaldığını ifade eden Bayır, "Dolu yağışları 20 mahallemizde kayısı, zeytin, üzüm, elma ve Antep fıstığı olmak üzere ürünlerde yüzde 40 ile 80 oranında hasar meydana geldi. Ziraat mühendislerimiz dolunun vurduğu alanlarda hasar tespitlerini yaptılar.Yaklaşık 15 bin dekar alanda tarımsal üretim zarar gördü. Yapılan hasar tespitleri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü vasıtası ile bakanlığa iletildi" dedi.

Dolu vuran bahçeleri Bayır ile birlikte gezen Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, üreticilerin dolu yağışından büyük zarar gördeklerini yerine tespit ettiklerini söyleyerek, "Dolu nedeniyle kayısı, çamfıstığı, badem ürünlerimiz zarar görmüş durumda, Zeytin ve çamfıstığı meyveleri  yaprağıyla birlikte dalından yere düşmüş. Bahçelerde zarar tespitleri yapılarak bakanlığa gönderiliyor. Bu konuda devlet büyüklerimizin ilçemize yardımlarını bekliyoruz" diye konuştu.

Doludan zarar gören çiftçiler, devletin kendilerine sahip çıkması ve zararlarının karşılanmasını istedi.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS