Erdemli yüzünü kiviye döndü

Erdemli yüzünü kiviye döndü

– MERSİN Erdemli ilçesinde, sert çekirdeklilere alternatif ürün olarak üretilmeye başlayan kivi, vatandaşlar tarafından büyük talep görürken son 2 yılda 100 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ(Mersin), (DHA) – MERSİN Erdemli ilçesinde, sert çekirdeklilere alternatif ürün olarak üretilmeye başlayan kivi, vatandaşlar tarafından büyük talep görürken son 2 yılda 100 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin beraberinde, fidanlık sorumlusu Ziraat Mühendisi Ali Tunç ile birlikte kivi fidanlığına giderek incelemelerde bulundu. Burada çalışmalar hakkında bilgi alan EZO Başkanı Şahin, oda olarak 2016 yılından bu güne kadar ilçede 100 bin kivi fidanı toprakla buluşturulduğunu belirterek, "İlçemizde sert çekirdeklilere alternatif ürün olarak denen ve başarılı sonuçlar alınan kivi üretiminde her geçen gün daha da büyük bir üretim potansiyeline ulaşıyor. Odamıza ait kivi üretim merkezimizde ürettiğimiz fidanlar sertifikalı ve faturalı olup tanesini 8 TL’den çiftçilerimize ulaştırıyoruz. Piyasa değeri 14 TL olan fidanlarımız çiftçilerimiz tarafından alınarak alternatif ürün olarak değerlendiriliyor. Bu yıl 44 bin kivi fidanı satışımız olmakla birlikte 2019 yılı hedefimiz ise 50 olarak belirledik" dedi.

Ziraat Mühendisi Tunç, Erdemli’nin hava ve iklim olarak kivi üretimine uygun olduğunu ifade ederek, "1300 rakıma kadar üretimi yapılabilen kivinin bakımı ve maliyeti olarak da diğer sert çekirdekli ürünlere oranla daha uygun ve daha kolay olmaktadır. İlçemizde özellikle Arkıt, Çiriş, Karayakup, Sinap gibi mahalleler iklim olarak kivi için çok uygun. Bu nedenle de bölge çiftçisinin büyük çoğunluğu kivi üretimine geçti. Oda olarak kivinin ekimi, fidan haline gelmesi ve satışına kadar büyük titizlikle yapılan çalışmalar neticesinde sertifikalı ve garantili olarak çiftçilerimize ulaştırıyoruz. Sadece Erdemli olarak değil, tüm Türkiye'den sipariş alıp talepleri karşılama olanağımızda bulunuyor" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS