Erdemli'de koyunlar kırkılıyor

Erdemli'de koyunlar kırkılıyor

– MERSİN’in Erdemli ilçesinde havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarıyla yaylalara çıkan besiciler, gün içerisinde otlatmadan gelen koyunlarını kırpıyor.

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ(Mersin), (DHA) – MERSİN’in Erdemli ilçesinde havaların ısınmasıyla birlikte hayvanlarıyla yaylalara çıkan besiciler, gün içerisinde otlatmadan gelen koyunlarını kırpıyor.

Erdemli'nin yaylalarında otlatılan koyun ve kuzular, hava sıcaklığının artması ile birlikte kırpılmaya başlandı. Toros dağlarının eteklerinde bulunan Evdilek, Sorgun, Eğriçayır yaylalarında çıkan vatandaşlar, koyunların yünlerini kırkarak, elde edilen yünleri temizlik işleri sonrasında yün yatak yapılması için satışa çıkartıyor.

Eğriçayır Yaylası’nda koyun yetiştiriciliği yapan Ekrem Elal (58), havaların ısınması ile birlikte koyunları kırptıklarını ve bu sayede hayvanın üzerindeki ağırlığı alarak, sıcak havada rahatlatmaya çalıştıklarını söyledi. Koyun kırpma işleminin çok meşakkatli bir iş olduğunu belirten Elal, "Koyunlar üşümesin diye kış aylarında yünlerini uzatır, haziran sonlarında kırpma işlemine başlarız. Bunun nedeni de hem koyunun etinin iyi olması hem de aşırı sıcaklardan etkilenmemesidir. 15 gün içerisinde bütün koyunlarımız kırpılmış olacak" dedi.

Koyunyünü ile yapılan yorgan, yastık ve yatağın kışın çok rahat ve sıcak tuttuğunu ifade eden Elal, "150 koyundan yaklaşık 120 kilo yün elde ediyoruz. Koyunlarımızın yünleri bu yıl para etmiyor. Kilosunu 1 TL'den satıyoruz" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜ

 


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS