Erdemli'de kurtuluşa yürüdüler

Erdemli'de kurtuluşa yürüdüler

– MERSİN’in Erdemli ilçesinde, Kurtuluş Savaşı yılarında kenti düşman işgalinden kurtarmak amacıyla Güzeloluk'tan yola çıkıp Kuva-i Miliye fedai müfrezeleri saflarında savaşa katılanların anısına ilk düzenlenen kurtuluşa yürüyüşte renkli görüntüler yaşandı.

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ(Mersin), (DHA) – MERSİN’in Erdemli ilçesinde, Kurtuluş Savaşı yılarında kenti düşman işgalinden kurtarmak amacıyla Güzeloluk'tan yola çıkıp Kuva-i Miliye fedai müfrezeleri saflarında savaşa katılanların anısına ilk düzenlenen kurtuluşa yürüyüşte renkli görüntüler yaşandı.

Güzeloluk Mahallesi’ndeki temsili törene Kaymakam Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Garnizon ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Savaş Cingöz, Askerlik Şube Başkanı Yüzbaşı Bilgin Gökhan, İlçe Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, müfrezelerin Arslanköy'e yürüyüşleri temsili olarak gerçekleştirildi . O dönemde kurtuluşa katılan müfreze askerleri temsili zafer atışı yaptı, davul zurna eşliğinde halay çekip oynadı. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da, 'Kurtuluşa giden yol' adlı oyunu sahneledi.

Burada konuşan Kaymakam Kula, Türk milletinin hiçbir zaman zulüm ve esaret altında yaşamayı kabul etmediğini belirterek, "Biz başkaları gibi gidip vardığımız yerdeki insanları katletmiyor, onların ekmekleri alıp onları yetim ve sefil bırakmıyoruz. Biz gittiğimiz her yere okul yapıyor hastane yapıyoruz. İnsanların geçinmesini temin etmek üzere gerekli şartları hazırlıyoruz. Dün Fırat Kalkanı Harekatında bugün de Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda olduğu gibi gittiğimiz her yerde huzuru götürdük" dedi.

İlçesinin hiç düşman işgaline uğramamasına rağmen Kuvayi Milliye ateşinin ilk Erdemli köylerinde yakıldığına ifade eden Kula, bu nedenle de Arslanköy'ün 98 yıl önce düşman işgalinden kurtuluşuna Erdemli köylerinden katılan müfrezelerin katkı sağladığını sözlerine ekledi. Başkan Tollu da, dünyaya Türk ve Müslümanların mührünü vurma idealinden asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha haykırdıklarını kaydetti.


Törende 98 yıl önce Arslanköy müdafaasına katılanların yakınlarına Başkan Tollu, tarafından günün anısına birer plaket verilirken törene katılanlara sıkma ayran ikram edildi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS