Filipinler Başkonsolosu'ndan 'Kardeş Şehir' önerisi

Filipinler Başkonsolosu'ndan 'Kardeş Şehir' önerisi

MERSİN, (DHA) - MERSİN'e gelen Filipinler Ankara Başkonsolosu Enrique Voltaire G. Pingol, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı makamında ziyar

MERSİN, (DHA) - MERSİN'e gelen Filipinler Ankara Başkonsolosu Enrique Voltaire G. Pingol, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı makamında ziyaret etti. 
Beraberindeki Filipinler Mersin Fahri Konsolosu Şükrü Diyap ile birlikte gerçekleştirilen ziyarette Başkonsolos Pingol, Filipinler'in en büyük şehirlerinden olan Davao'nun Mersin ile kardeş şehir olmasını istediklerini iletti. Başkonsolos Pingol'e Mersin hakkında genel bilgiler veren Kocamaz, "Mersin ile kardeş şehir olma isteği dolayısıyla mutlaka kent hakkında genel bilginiz vardır. Bildiğiniz gibi önceden belediye meclis kararı ile kardeşlik ilişkileri kurulabiliyordu. Ancak bir dönem bu kardeş şehir ilişkilerinde biraz aşırıya kaçıldı. Bundan dolayı bakanlık bu işi disipline etti. Şu anda bu tür talepler direk Dışişleri Bakanlığı'ndan bize yazılıyor. Dışişleri Bakanlığı'na yazı yazarak kardeş şehir olmak istediğinizi iletiyorsunuz. Onlar da bize iletiyor. Biz de bunu değerlendiriyoruz. Mecliste bir karar alıp, sonra tekrar bakanlığa gönderiyoruz" dedi.
Karşılıklı kültür alışverişinin yanı sıra ticaretin de en önemli etkenlerden olduğunu kaydeden Kocamaz, "Bu işin en önemli tarafı da kardeş şehir ilişkilerinin ticaretle taçlanması. O zaman daha kalıcı bir kurumsallaşma gerçekleşiyor. Bu sadece belediyeler arası değil sivil toplum kuruluşları ve ticaret odaları arasında da bu tür faaliyetlerin sürdürülmesiyle ancak yaşayabilir. Dışişleri Bakanlığı bu ilişkileri kurarken bu şehirlerin benzer özellikleri olmasına öncelik veriyor. Ortak özellikler olduğu zaman bu ilişkiler daha sağlıklı ilerliyor" diye konuştu.;
Filipinler ile Türkiye'nin 70 yıla dayanan bir dostluk ilişkileri olduğunu ve bu ilişkileri devam ettirmek istediklerini ifade eden Başkonsolos Pingol ise, "Biz Davao ile Mersin'in kardeş şehir olmalarını diliyoruz. Birlikte çalışmalarımız sonucunda her şeyin daha güzel olacağına inanıyorum. Türkiye ile Filipinler arasındaki diyalogun daha yakın, samimi ve dostane bir şekilde ilerlemesi için elimizden geleni yapacağız. Gelecek yıl 70. yılımızı anlamlı bir şekilde kutlamak istiyoruz. 70 yıl dostluk için oldukça uzun bir süre. Geleceğe birlikte bakıyoruz. İnşallah Türkiye ile Filipinler arasında ki diyalogu Mersin ve Davao arasında da geliştirebiliriz" ifadelerini kullandı.
Ziyaret, hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından son buldu.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS