Geleceğin teknolojileri tanıtıldı

Geleceğin teknolojileri tanıtıldı

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de 'Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü’ etkinliği öncesinde tersine mühendislik ve endüstri 4

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de 'Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü’ etkinliği öncesinde tersine mühendislik ve endüstri 4.0’ın uygulama alanları tanıtıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, mart ayında gerçekleşecek etkinliklerin ön duyurusunu yaptı. Toplantı sonrasında Başkan Aşut ve beraberindekiler endüstri 4.0 uygulama alanını gezdi. 3-D tarayıcı ve yazıcılar, sanal gerçeklik sistemleri, robotik kol sistemi, drone ve elektronik spinning kabini gibi teknolojilerinin tanıtıldığı toplantıda Başkan Aşut, "Bu cihazlar kullanılarak üretimde sıfır hataya doğru yol alıyoruz. Üretime geçmeden önce sanal ortamlarda üretilecek ürünler ve oluşabilecek hatalar görülebilecek. Ya da tarayıcılar aracılığıyla sıfır atık ilkesi ile hareket edip hemen hepimiz evlerimizde bir takım ihtiyaçlarımızı kendimiz üretebileceğiz. Drone’lar birçok sektörde ciddi kolaylıklar sağlayacak ya da robotik kollar ile karanlık fabrikalar kurup birçok alanda tasarruf sağlayabileceğiz" dedi.

Bugüne kadar her fırsatta Endüstri 4.0’ı anlattıklarını ifade eden Aşut, konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına somut örneklerini göstermek istediklerini söyledi. Elle tutulup, gözle görülebilecek demo uygulamalar sayesinde bugüne kadar anlatılanların daha rahat anlaşılabileceğine inandığını kaydeden Aşut, konunun Endüstri 4.0 ve Geleceğin Teknolojileri Tanıtım Günü etkinliğinde daha da detaylandırılacağını söyledi.

Ardından yoğun geçecek bir mart ayına hazırlandıklarını vurgulayan Aşut, "7-8 Mart günlerinde Akdeniz Ekonomi Forumu etkinliğine ev sahipliği yapacağız. Kalkınma Bakanlığımızın desteğinde, uluslararası katılımlarla, Akdeniz havzası tüm sektörleriyle ve Endüstri 4.0 temelinde masaya yatırılacak. Ardından 9-10 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ‘İşin İçinde Kadın Var’ etkinliği gerçekleştireceğiz. 16 Mart günü Uluslararası Arabuluculuk Konferansını gerçekleştireceğiz. Yine Mart ayında bu konferans sonrasında Odamız bünyesindeki Arabuluculuk Merkezi’nin de hizmete açılmasını hedefliyoruz. 19 Mart’ta ise Dijital Dönüşüm başlıklı panelimiz olacak. 26 Mart haftası Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım Moderatörlüğünde Akdeniz Havzası’nda İklim Değişikliği’nin Tarıma Etkileri konulu konferans gerçekleştireceğiz. 29 Mart’ta ise Soğuk Zincir Lojistiği Sempozyumuna ev sahipliği yağacağız. MTSO ve LODER işbirliğinde gerçekleşecek olan Soğuk Zincir Lojistiği Sempozyumu’nun konusunu;  üreticiden tüketiciye kadar geçen süreçteki soğuk zincirde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri oluşturacak" diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de bir operasyon gerçekleştirdiğini vurgulayan Aşut, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ulusal güvenliğimiz için, uluslararası haklarımızdan kaynaklanan bir operasyon. Mersin iş dünyası olarak Mehmetçiğin arkasındayız. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize şifalar diliyoruz. Ancak, bölgedeki küresel güçler sadece askeri cephede değil, ekonomi cephesinde de ülkemizi sıkıştırmaya devam ediyor, edecektir de. İş dünyası olarak bizler de bu cephenin Mehmetçikleriyiz dedik ve bu baskılara pes etmeyeceğiz dedik. Bu anlamda bizler iş dünyası olarak işimize odaklandık. Ekonomi cephesini sağlamlaştırmaya odaklandık. Bizler üretmeye, iş ve aş vermeye, katma değer yaratarak ülkemizin ve milletimizin zenginliği olmaya devam edeceğiz."


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS