Hakimin tavsiyesine uydu, 'Boşanma Davaları' kitabı yazdı

Hakimin tavsiyesine uydu, 'Boşanma Davaları' kitabı yazdı

MERSİN'de 36 yıllık avukat Necdet Yıldırım, yazdığı 'Boşanma Davaları' isimli kitabı ile genç meslektaşlarına yol gösteriyor.

İbrahim MAŞE/ MERSİN, (DHA) - MERSİN'de 36 yıllık avukat Necdet Yıldırım, yazdığı 'Boşanma Davaları' isimli kitabı ile genç meslektaşlarına yol gösteriyor.

Bir duruşmada verdiği gerekçeli karar dilekçesi sonrası, hakimin tavsiyesi üzerine kolları sıvayan Yıldırım, uzun araştırmalar sonucu kitabını yazmaya başladı. Yaklaşık 1 yıllık çalışmanın ardından kitabını meslektaşları ve okurlarla buluşturan Yıldırım, hukuk dünyasından da olumlu tepkiler aldı. Amacının özellikle genç meslektaşlarına fayda sağlamak olduğunu ifade eden Yıldırım, "2007 yılında müvekkilim adına boşanma davası açtım. Mahkeme müvekkilimin taleplerini doğru buldu ve lehimize karar verdi. Yargıtay kararı bozdu. Ben tasni karara gittim. 40 sayfayı aşan, tez niteliğinde gerekçeli tasni karar dilekçesi yazdım. Bu karar reddedildi. Dosya yerel mahkemeye geri döndü. Dosyaya bakan yargıç duruşmada, 'Ben dilekçenizi büyük bir zevkle okudum. Bunca yıllık hakimim, bu kadar nitelikli, tez gibi dilekçe, böylesine doğru yazan çok az insan gördüm. Bunlardan biri de sizsiniz. Haklısınız ama Yargıtay böyle karar verince yapacak bir şeyim yok. Siz neden bunu kitaba dönüştürmüyorsunuz?' dedi. Kitap deyince duraksadım ama sonra çalışmaya başladım" dedi.

Kitabın hukuk çevresince kabul gördüğünü kaydeden Yıldırım, "Bu konuda çalışmaya başladım. Hakim bey bana yardım etti. Koca bir klasör Yargıtay kararı verdi. Yargıtay Hukuk Dairesi'nin boşanmayla ilgili ne kadar kararı varsa günlük takip etmeye başladım. Üniversitedeki hocaların kitaplarını, Yargıtay'da başkanlık yapmış hukukçuların kitaplarını inceledim. 1 yıl sonra bir baktım kitap kendiliğinden tamamlanmış. Yayınlandıktan sonra Hatay Barosu Başkanı Ekrem Bey aradı. Kitabı kendi üyelerine dağıtmak üzere kitabın basımını istedi. Ben meslektaşlarıma faydalı olacağı için ücret istemedim. Belli miktar tahsis edilmesini istedim ve bunları avukat arkadaşlarıma dağıttım. Özellikle genç avukatlar için yol gösterici bir kitap" diye konuştu.   FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS