Hıdırellez'i Eshab-ı Kehf'te coşkuyla kutladılar

Hıdırellez'i Eshab-ı Kehf'te coşkuyla kutladılar

MERSİN'in Tarsus ilçesinde düzenlenen Eshab-ı Kehf Hıdırellez etkinliğin finali Encülüs Dağı eteği Eshab-ı Kehf'te kutlandı.

Tolunay DUMAN/TARSUS,(MERSİN),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde düzenlenen Eshab-ı Kehf Hıdırellez etkinliğin finali Encülüs Dağı eteği Eshab-ı Kehf'te kutlandı.

Tarsus Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 24'üncüsü gerçekleştirilen kutlamalar, Akdeniz Mehter Takımı konseri ile başladı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Şevket Can, Hıdırellez'in Türk dünyasında kutlanan ilk yaz bayramı olduğunu belirterek, "Bu bayrama Anadolu'da ve Anadolu dışında Türk halkı büyük ilgi gösterir. Birçok gelenek ve görenek bu vesileyle yaşatılır. Dolayısıyla Hıdırellez, Türk toplumunu canlandıran, birlik ve beraberliği pekiştiren bir olgudur. İşte bu birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olması için 24 yıldır bu mekanda toplanıyoruz. Burada düzenlediğimiz programlarımızda, hem eğleniyoruz, hem folklorik değerlerimiz, hem de ata sporumuz güreş ve değişik yarışmalarla kutluyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, etkinliğin coşkulu geçmesinden dolayı mutlu olduğunu kaydederek, "Bir milleti var eden değerler yaşandıkça, yaşatıldıkça bu değerlere sahip çıkıldıkça milletin birliği pekişir. Devletin geleceği garanti altına alınır. Tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını başka milletler çizer.  Bizler geçmişten aldığımız geleneklerimizi gelecek nesillere yaşayarak aktarmak zorundayız. Gelenek ve göreneklerimize, dilimize , atalarımıza sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. biz bu etkinlikleri sadece bir eğlence olarak düşünmüyoruz. Gerek milli, gerek manevi bir bütün olarak görüyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından bisiklet yarışmasında, kente özgü içecek ve yiyeceklerden olan şalgam, humus, baklava ve cezerye dallarında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Türkiye'nin ünlü mevlithanları mevlit ve Kuran-ı Kerim okudu. Kılınan öğlen namazının ardından 5 ayrı nokta da 10 bin kişilik kavurma, pilav, tatlı ve yoğurt ikramı yapıldı.

FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS