İngiliz Tuğamiral Obe'den Büyükşehire ziyaret

İngiliz Tuğamiral Obe'den Büyükşehire ziyaret

MERSİN Limanı'nı ziyaret için gelen NATO'ya bağlı Daimi Deniz Görev Grubu-2 Komutanı Tuğamiral Mike Utley Obe, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan'ı ziyaret etti.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Limanı'nı ziyaret için gelen NATO'ya bağlı Daimi Deniz Görev Grubu-2 Komutanı Tuğamiral Mike Utley Obe, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan'ı ziyaret etti.

Beraberindeki 8 kişilik görev grubu ile Başkan Vekili Tufan'ı makamında ziyaret eden Obe, bir takım temaslarda bulundu. NATO'ya bağlı görev grubunun kendilerini ziyaret etmesinden son derece mutlu olduklarını ifade ede Tufan, Türkiye’nin uzun yıllardır NATO çatısı altında olduğunu ifade ederek, "Türkiye uzun zamandır çok hayati derecede önemli bir terör olayı yaşıyor. Terörle mücadele konumuzu NATO üyesi dostlarımıza anlatmakta zorluk çekiyoruz. Konuyu insan hakları konusu gibi algılıyor olabilirler ama bu doğru değil. Bu terörün tamamen dış kaynaklı olduğuna inanıyoruz. Bizim Doğu ve Güneydoğumuzu Türkiye’den ayırma düşüncesinde olduklarına inanıyoruz. Ciddi endişelerimiz var. Vatanımızın bütünlüğünü korumak istiyoruz. Bu yüzden terörle mücadele ediyoruz ama bunu NATO üyesi dostlarımıza anlatamıyoruz" dedi.

NATO Görev grubunu Mersin'e getirmekten büyük onur duyduğunu ifade eden Tuğamiral Obe, "Görev grubumun da önemli bir Türk mevcudiyeti var o yüzden çok şanslıyım. NATO müttefikleri olarak birlikte çalışmamız ve iş birliği yapmamız oldukça önemli. Ortak savunma ve güvenliği birlikte sağlayabiliriz. Bizim görevimiz önemli parçadan oluşuyor. Birincisi Akdeniz ve Karadeniz’de askeri, güvenlik ve insan yardım gerekleri için her an göreve hazır bir kuvvet oluşturmak. İkincisi sadece NATO üyelerine değil aynı zamanda NATO’nun işbirliği yaptığı dost ülkelerle savunma iş birliği alanları geliştirmek. Üçüncüsü ise NATO olarak bölgedeki NATO üyesi olmayan ülkelerle iş birliği geliştirmek ve yaygınlaştırmak konusunda önemli bir üs görevi üsteleniyoruz" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS