İş insanları, inovasyon ve AR-GE'ye ışık tuttu

İş insanları, inovasyon ve AR-GE'ye ışık tuttu

ÇUKUROVA Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (SİFED) ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, Adana ve Mersin'in güçlü iş insanlarından oluştuğunu, bölgenin üretim, istihdam ve yatırımının yüzde 80'ine yakınına hitap ettiğini söyledi.

 


MERSİN, (DHA)-ÇUKUROVA Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (SİFED) ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, Adana ve Mersin'in güçlü iş insanlarından oluştuğunu, bölgenin üretim, istihdam ve yatırımının yüzde 80'ine yakınına hitap ettiğini söyledi.

Mersin'de ÇUKUROVA SİFED ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez başkanlığında toplanan ÇUKUROVA SİFED'in konuğu Mersin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Cem Onat, oldu. Adana ve Mersinli iş insanlarının da katıldığı toplantıda  açılışında ÇUKUROVA SİFED'in Adana ve Mersin'in güçlü iş insanlarından oluştuğunu, bölgenin üretim, istihdam ve yatırımının yüzde 80'ine yakınına hitap ettiğini anlatan Süleyman Sönmez, "24 Haziran'dan sonra ülkemiz yeni bir dönemece girdi. Herkes için hayırlı olmasını diliyorum. İş dünyası olarak elimiz her zaman taşın altında oldu ve bundan sonra da bölgemizin, ülkemizin her alanda gelişimi için elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz" dedi. Dünya ülkelerinin artık otomobillerin duvarlarla iletişimini göz önüne alarak üretim gerçekleştirdiğini, bunu başaran ülkelerin şehirlere insansız araçları lanse ettiğini aktaran Sönmez, "İnovasyon ve Araştırma-Geliştirme (AR-GE) planlamalı çalışmalar Türkiye'yi daha ileri noktalara taşıyacaktır" diye konuştu.

EKİNCİ'DEN ENDÜSTRİ 4.0 VURGUSU

Türk Girişim ve İş dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı ve Doğu Akdeniz Sanayici ve İş İnsanları Federasyonu (DASİFED) Başkanı Faruk Ekinci de Almanya'nın Endüstri 4.0 teknolojisi sayesinde insansız makinelerle üretime geçtiğini hatırlattı. Ekinci, Almanya'da 15 yıl içerisinde özellikle sanayide tamamen insansız makinelerin üretim gerçekleştireceğini vurguladı. Ekinci, dünyanın bir sanayi devrimiyle kendine yön  çizdiğini, Türkiye'nin de bu yöne kanalize olması gerektiğini kaydetti.

ENGİN, YATIRIMLARI ANLATTI

Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin de bölge yatırımlarına vurgu yaptığı konuşmasında yıl sonuna kadar bitmesini bekledikleri Çukurova Bölgesel Havalimanı, Kazanlı-Tarsus-Seyhan Kıyı Şeridi Projesi, Pozantı Gülek'teki Karboğazı Kayak Tesisleri'nin Adana ve Mersin adına büyük kazanım olacağını vurguladı.

ONAT: AR-GE, LÜKS DEĞİL; ZORUNLULUKTUR

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Mersin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Cem Onat ise yakın zamanda Mersin'in farklı lokasyonlarında yeni organize sanayi bölgelerinin planlandığını anlattı.  AR-GE faaliyetlerinin Türkiye'nin 2023 hedefleri için lüks bir ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olduğuna dikkat çeken Onat, "ARGE kültürümüzün geliştirilmesi ve içselleştirilmesi için daha fazla yol kat etmemiz gerektiği ortadadır. Doğru sorulmuş ARGE motivasyon sorusu ARGE süreçlerimizi başlatacaktır.  Ülkemizde ve bölgemizde yüksek katma değer yaratacak üst düzey ARGE projelerinin çıkmasını diliyorum" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS