Kader’in hayali gerçeğe dönüştü

Kader’in hayali gerçeğe dönüştü

MERSİN'de 6 yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucunda yürüyemez hale gelen Kader Aykan'ın hayalini Büyükşehir Belediyesi gerçeğe dönüştürerek akülü araç hediye etti.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de 6 yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucunda yürüyemez hale gelen Kader Aykan'ın hayalini Büyükşehir Belediyesi gerçeğe dönüştürerek akülü araç hediye etti.

Merkez Toroslar ilçesinde yaşayan evli ve 1 çocuk annesi Kader Aykan 6 yıl önce geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda neredeyse yürüyemez duruma geldi. Yüzde 74 engelli olan talihsiz kadın, yürüteç ve yakınlarının yardımı ile ancak birkaç adım yürüyebilirken, yetkililerden yardım istedi. Kader Aykan’ın çağrısı üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı ekipleri, yaklaşık bir ay önce genç kadının hayalini gerçekleştirmesi için ilk adımı tekerlekli sandalye hediye ederek atmıştı. Ardından doktorlardan alınan akülü araç kullanabilir raporu ile de Kader Aykan’ı akülü aracına kavuştu. Görme problemi nedeniyle akülü araç kullanabilmesi için Tıbbi Malzeme Raporu alması gereken Kader Aykan’ı, Engelli Transfer Aracı ile Şehir Hastanesi’ne götürerek raporunu almasına yardımcı olan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Aykan’ı hayaline kavuşturdu. Ekipleri, Şehir Hastanesi’nden Aykan’ın gerekli raporu almasına yardımcı olarak bir ay gibi kısa bir sürede ilgili kanunlar ile mevzuatları yerine getirerek, akülü aracını teslim etti. 

6 yıl önce yürüyemez hale geldiğini belirten Kader Aykan, "6 yıl önce çok iyiydim, hiçbir şeyim yoktu. 6 yıllık bir süreç içerisinde yürüyemez hale geldim. Hayat benim için iki kat zorlaştı. Evimin içinde emeklemeye başladım. Hem benim için, hem oğlum için çok zordu. Şimdi her şey inşallah daha kolay olacak. Daha güzel olmasını umuyorum. Bizim evin az aşağısında dere var ve oğlum hayalini kuruyordu. Anne oraya gideriz, gezeriz, akülü araç ile tur atarız diye. İnşallah oralara da gidebileceğiz. Daha önce, Büyükşehir Belediyesi akülü araç kullanabilir raporum olmadığı için bana tekerlekli sandalye getirmişti. Sonrasında rapor alabilir miyim diye doktora başvurdum, bana rapor verdiler. Büyükşehir Belediyemiz sayesinde akülü sandalyeme kavuştum. Şu an Allah’a çok şükür, çok iyiyim" dedi.

Ekipleri ayrıca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda oğlunun gösterisini izlemek isteyen Kader Aykan’ı engelli transfer aracı ile Mustafa Kemal Ortaokulu’na götürdü. Oğlu Mahir Deren Aykan’ın gösterisini izleyebilen anne Aykan,  yaşadığı mutluluğun tarif edilemez olduğunu ifade ederek, duygusal anlar yaşadı. Uzun zamandır annesi ile dışarıda birlikte vakit geçiremediği için buna hasret kalan Mahir Deren Aykan da akülü aracın evlerine getirildiğini ve annesinin kullandığını görünce mutlu oldu. Annesi ile sarılan ve mutluluğunu paylaşan oğul Aykan, ayrıca Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Büyükşehir Belediyesi sayesinde çifte bayram yaşadı.


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS