Kent Konseyi balık çiftliklerine karşı

Kent Konseyi balık çiftliklerine karşı

MERSİN Kent Konseyi üyeleri, kentte kurulması planlanan balık çifliklerine karşı olduklarını duyurdu.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Kent Konseyi üyeleri, kentte kurulması planlanan balık çifliklerine karşı olduklarını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklama ile konsey üyelerinin şehirde kurulması planlanan balık çiftliklerine ilişkin görüşleri dile getirildi. Açıklamada; "Mersin kamuoyunun gündeminde olan balık çiftlikleri konusu yakından takip edilmektedir. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün 28-02-2008 tarih ve 187-1647 sayılı yazısında, '18-20 Şubat 2008 tarihleri arasında ilimizde su ürünleri yetiştiriciliği için potansiyel alanların belirlenmesine yönelik yapılan teknik çalışma sonucu nihai yer seçim kararlarının alındığı' belirtilmektedir. İki gün gibi kısa bir sürede, yer seçim kararının verildiği görülmektedir. Böylesine önemli bir kararda, yer seçiminin hangi bilimsel verilere göre yapıldığı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır" denildi.

PLANA UYGUN DEĞİL

Çiftlik kurulması planlanan bölgelerin uluslalarası anlaşmalarla korunduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Çiftliklerin yer aldığı bölgelerde altı adet turizm merkezi bulunmaktadır. Kültür balıkçılığı yapılacak  bölgelerin çevresinde sit alanları mevcuttur. Bu nedenle  kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliği yapılması, kentin anayasasını oluşturan çevre düzeni plan hükümlerine ve planın ruhuna uygun değildir. Bölgede kültür balıkçılığının faaliyete geçmesi, denizleri kirletecek, ekosistemi bozacak ve görsel çirkinlik yaratacaktır. Mersin'de kurulması planlanan balık çiftliklerine Mersin Kent Konseyi olarak karşı olduğumuzu belirtiyoruz."FOTOĞRAFLI

 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS