Mersin Barosu Akkuyu davasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyor

Mersin Barosu Akkuyu davasını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyor

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Akkuyu Nükleer Santral projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü tarafından verilen ÇED olumlu raporlarına açmış oldukları iptal davalarının Danıştay tarafından reddedildiğini, buna karşı baro olarak bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeye hazırlandıklarını söyledi.

MERSİN, (DHA) - Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Akkuyu Nükleer Santral projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü tarafından verilen ÇED olumlu raporlarına açmış oldukları iptal davalarının Danıştay tarafından reddedildiğini, buna karşı baro olarak bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeye hazırlandıklarını söyledi.
Mersin Barosu Başkanı Yeşilboğaz, kentte yayın yapan bir televizyonda programa katıldı. Burada konuşan Yeşilboğaz, Akkuyu Nükleer Santrali ÇED raporunun, olumlu bir süreçten geçmediğini belirterek, "Bu konuda sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmadan ve ekolojik dengeye, çevreye vereceği zararlar tamamen göz ardı edilerek, acelece düzenlenmiş bir ÇED raporu çıkarıldı. Bu ÇED raporuna karşı benim yönetimde olduğum dönemlerde baro olarak da, şahsi olarak da dava açtık. Gelinen süreçte, en son Danıştay’a kadar gitti. Danıştay davamızı reddetti. ÇED raporuna olumlu görüş verdi. Hukuken bunun geçerli olmuş olması, toplum tarafında kabul edilecek anlamına gelmiyor. Baro olarak bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Şu andaki hazırlığımız Anayasa Mahkemesi. Anayasamıza göre, herkesin temiz bir çevrede yaşama hakkı var. Nükleer santral bize böyle bir şans tanımıyor" diye konuştu.
Kentte çoğalan balık çiftliklerine de değinen Başkan Yeşilboğaz, "Üretici kazanacak ve ticaret yapacak, ama bunun benim yaşama hakkıma, doğal çevreme zarar vermeden, ekolojik dengeyi bozmadan yapılması gerekiyor. Doğaya vereceğiniz zarar benimle sınırlı kalmayacak. Çocuklarımıza ve ondan sonraki nesillere de zararı olacak. Bu dünyada yaşıyorsak, mevcut zamanın sahipleri değiliz. Geleceğin bekçileriyiz. Gelecek nesillere temiz bir gelecek bırakmak zorundayız. Bizden sonraki gelecek nesiller; neden bizim için bir şeyler yapmadınız? neden müdahale etmediniz? gibi sitemlerde bulunmamalı. Biz avukatlık görevimizi anında yerine getirmeye çalışıyoruz. Temiz çevre hakkı, insan hakkıdır. Herkesin anayasal olarak, temiz bir çevrede yaşama ve bunu talep etme hakkı vardır. Bu hakkı vermesi gereken de devlettir. Devletten bu hakkınızı isteyeceksiniz.  Biz bu hakkın istenmesinde aracı oluyoruz, halkın sesi oluyoruz" dedi.
Kentin yeni bir plana ihtiyacı olduğunu kaydeden Yeşilboğaz, şunları söyledi:
"Mersin Barosu, 1/5000’lik plana sesini çıkarması gereken bir kurumdur. Aksi takdirde, görevimizi ihmal etmiş olurduk. Biz bu konudaki hiçbir eleştirimizi siyasi görüşe bakarak yapmadık. Tüm olaylara hukuk çerçevesinde bakmaya çalışırız. Toplum nazarındaki kabul durumuna göre bakarız. Samimiyetimiz anlaşıldıktan sonra, Büyükşehir Belediyesi’nin daveti üzerine bu konudaki toplantılara katıldık. Biz sadece muhalefet eden bir kesim değiliz. Bizim sesimizin içerisinde çözüm de vardır. Bir çok revizyon bizim eleştirilerimizle ses buldu. Fikirlerimizi dikkate aldıkları için de kendilerine teşekkür ediyorum. Diğer sivil toplum örgütleri de bu konuda bizden güç aldılar. Sivil toplum örgütlerinin de söyledikleri dikkate alınarak plan revize edildi. Yarım yamalak da olsa, yine de revize edilmiş bir plan karşımıza çıktı. Bundan önceki plan çok daha kötüydü."

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS