Mersin iklim değişikliğine karşı çıkıyor

Mersin iklim değişikliğine karşı çıkıyor

– MERSİN Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan ‘İklim Değişikliğine Karşı Çıkın' projesi kapsamında ‘Katı Atık Yönetimi Eylem Planı’ toplantısı gerçekleştirildi.

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan ‘İklim Değişikliğine Karşı Çıkın' projesi kapsamında ‘Katı Atık Yönetimi Eylem Planı’ toplantısı gerçekleştirildi.
AB ve Türkiye tarafından finanse edilen proje kapsamında hazırlanan Katı Atık Eylem Planı 1’nci Yuvarlak Masa Toplantısı’nda proje tanıtımı ve sunumu gerçekleştirildi. Yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra Mersin Üniversitesi, Geri Kazanım Sanayicileri Derneği ve Merkezi Finans ve İhale Birimi kurumlarından birçok temsilci katıldı. Toplantıda yerel temsilcilerle ortak çalışma planları yaparak Mersin’de atık yönetimi kapasitesinin arttırılması gibi konular konuşuldu.
Tanıtım filmi ile başlayan toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, çevre konusunun son dönemde tüm dünyanın gündeminde olduğunu belirterek, "Artan sanayileşmenin insanoğlunun yaşamına getirdiği kolaylıkları hepimiz biliyoruz. Ancak 1945 ve 1950’lerden sonra sanayileşme ciddi iklim değişikliklerine ve iklim sorunlarına yol açtı. Öncelikle merkezi hükümetler bu sorunla ilgilendi, sorunun kaynağı olarak yine merkezi hükümetler görüldü. Daha sonra bu merkezi hükümetlerden çözüm arayışı istendi. Fakat zamanla fark edildi ki çok büyük kirlilikler dışında sorun yerel bir sorunmuş. Dolayısıyla yerel yönetimlerin bu konuda çok büyük sorumlulukları üstlenebileceği ortaya çıktı. Bu çerçevede 1972 Rio zirvesiyle başlayan çevre farkındalığı tüm dünyada çeşitli yönlerle çeşitli fonksiyonlarla devam ediyor"dedi.
En son 2015 yılında sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin ilan edildiği BM tarafından düzenlenen çevre toplantısında 17 hedef belirlendiğini ve bu hedeflerin 11 tanesinin yerel yönetimlerin çabasıyla olduğunu ifade eden Çokakoğlu, "Sürdürülebilir kalkınma hedefleri 2030 yılında sürdürülebilir bir dünyanın nasıl olacağına yönelik hedeflerdir. Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çöpten elektrik üretmesi büyük bir başarı hikâyesi olmasının yanında çok ciddi bir zihniyet anlayışının da değiştiğini ifade etmektedir. Bu tür başarılar ancak çok güçlü ve çalışkan bir lideriniz olması halinde başarıya ulaşabiliyor ve uygulamaya geçebiliyor. Ben öncelikle bu toplantının Mersin gibi bir çevrecilik anlayışının iklim değişikliği farkındalığında ciddi sonuçlar çıkaracağına inanıyorum" diye konuştu.
14 Ağustos 2017 tarihinde başlayan ve toplamda 30 ayda tamamlanması beklenen proje ile kamuoyunda iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratılması, adaptasyonun sağlanması ve iklim değişikliğine neden olan faktörlerin azaltılması amaçlanıyor.

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS