Mersin 'Özel Proje Alanları' ile değer kazanacak

Mersin 'Özel Proje Alanları' ile değer kazanacak

MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında çalışmaları başlatılan ve 6 Şubat'ta Büyükşehir Belediye Meclisince oy birliği ile kabul edilen 1/5 binlik Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı'nda yer alan özel proje alanları sayesinde Mersin modern bir kent yapısına kavuşacak.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında çalışmaları başlatılan ve 6 Şubat'ta Büyükşehir Belediye Meclisince oy birliği ile kabul edilen 1/5 binlik Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı'nda yer alan özel proje alanları sayesinde Mersin modern bir kent yapısına kavuşacak.

Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçelerini kapsayan planda oluşturulan özel proje alanlarında, daha yaşanabilir, yaşam standartları yüksek kentsel alanlar oluştururken, eskimiş dokunun olduğu bölgelerde dönüşümü teşvik edilmesi hedefleniyor. Kenti daha modern bir kent yapısına kavuşturmayı amaçlayan plan doğrultusunda projelendirilen özel alanlarla sağlıklı bir çevre oluşturulacak ve özellikle dere yatakları nedeniyle risk oluşturan bölgelerde yer alan binaların yerini jeolojik şartlara uygun yapılar alacak. 

Eskimiş dokunun olduğu alanları kapsayan özel proje sayesinde, afet riski ve kentleşme baskısı nedeniyle zaman içerisinde oluşan yeşil alan ve donatı alanı eksikliği sorunu ortadan kalkacak. Özel proje alanına dahil edilen bölgelerde sosyal ve kültürel toplumsal koşullara uygun yerleşim alanları oluşturulacak. Sel tehlikesi nedeniyle can ve mal kaybına neden olma riski taşıyan binaların, yıkılarak yerine jeolojik şartlara uygun ve can ve mal kaybı riskini minimize eden yapıların yapılması da özel proje alanlarının hedeflerinden biri. Bunun yanı sıra özel proje alanlarında başlayacak dönüşüm çalışmaları ile birlikte, yaşam alanları ile entegre ticari çalışma alanlarının kentte kazandırılması ve kent merkezlerinin günümüz yaşamına uyum sağlayabilecek niteliğe kavuşması sağlanacak.

Özel Proje Alanları belirlenirken, doğal afete maruz kalabilecek, kalitesiz yapılaşmaların yer aldığı, donatı standardı düşük, ulaşımı yetersiz, dönüşüme gerçekten ihtiyaç duyan bölgeler seçildi ve sınırları, ilçe belediye başkanları ve teknik kadroların katıldığı toplantılarda kesinleştirildi.FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS