Mersin’de çocukların çalıştırılmasına izin verilmeyecek

Mersin’de çocukların çalıştırılmasına izin verilmeyecek

– MERSİN’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İl Çocuk Haklar Komitesi, çocuk işçiliğini önleyici sosyal projeleri ve eylem planını hayata geçirdi.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İl Çocuk Haklar Komitesi, çocuk işçiliğini önleyici sosyal projeleri ve eylem planını hayata geçirdi.

2018 yılının Türkiye’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olarak ilan edilmesinin ardından Mersin’de birçok eylem planı hayata geçiriliyor. Eylem planında, kentte, tarımda, sanayide ve sokakta çalışan çocuklar belirlenerek, yaşayabileceği ortamlara geri döndürerek eğitime kazandırılması sağlanarak sokağın riskinden korunması hedefleniyor. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, Mersin’de çocukların olumsuz koşullarında çalışmasını önlemek amacıyla yeni bir eylem planının hayata geçeceğini, bu çalışma planında özellikle çöp sektöründe küçük yaşata çalışan ve çalıştırılan çocuklarla ilgili her türlü yasal tedbiri aldıklarını söyledi. Bu durumun önemli bir çocuk hakları sorunu olduğunu belirten Sarı, "Birinci önceliğimizi çöpte çalışan çocukların çalışmasını önlemektir. Ardından sanayide ve tarımda olumsuz koşullarda çalışan çocukların bu kötü yaşam koşullarından kurtulması gerekir. Bu nedenle çocuklar için tehlikeli olan sanayi sektöründen başlamak üzere alan taraması yapacağız. Devletimiz bu konuya gösterdiği önemin göstergesi olarak 2018 yılını Çocuk İşçiliği ile Mücadele yılı ilan etmiştir. Bizleri de sorunu çözümleyici kurumlar olarak talimatlandırmıştır" dedi.FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS