Mersin’de İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy anıldı

Mersin’de İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy anıldı

– MERSİN’de, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’ıncı yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy anıldı.

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’ıncı yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy anıldı.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Ali İhsan Su ve eşi Zeliha Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan bir sinevizyon gösteriminin yapıldığı programda konuşan Vali Su, her milletin bağımsızlığının, istiklalinin en önemli simgesinin bayrak ve milli marş olduğunu belirterek, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında, ay yıldızlı al bayrağımızın gururla dalgalandığı her yerde İstiklal Marşı’nın büyük bir aşkla okunduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında bir gönül, fikir insanı ve bir aydın olarak en güzel hasletlerin buluştuğu, milletin hislerini destansı şekilde kelimelere döken eserleri ile Mehmet Akif’in, bir meşale olarak ışık tutmaya devam edeceğini ifade eden Vali Su, “Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a layık olmak için bütün gücümüzle, gayretimizle çalışmaktan başka çaremiz yok. Mehmet Akif Ersoy, o gün yazdığı şiirlerle, yaptığı konuşmalarla Milli Mücadele’de önemli bir görevi üstlenmiştir. O gün onun ortaya koyduğu ruh bugün de gelecekte de bize yön verecek olan ruhtur. Bu anlamda başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın da günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptığı programda 'Mehmet Akif Ersoy' konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Su tarafından verildi.

Etkinlikte, Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından seslendirilmesi ve istiklal mücadelesini anlatan bir dinleti sunulmasının ardından Vali Su ve eşi Hanımefendi Zeliha Su’nun, Kültür Merkezi fuayesinde açılan  'Mehmet Akif Ersoy' konulu fotoğraf sergisini gezmesi ile sona erdi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS