Mersin’de Lojistik ve Taşıma Hukuku’ndaki son gelişmeler anlatıldı

Mersin’de Lojistik ve Taşıma Hukuku’ndaki son gelişmeler anlatıldı

MERSİN’de sektör temsilcilerine lojistik ve taşıma hukukundaki son gelişmeler anlatılırken, taşıyıcının sorumluluğundan, yenilenen Karayolları Yönetmeliğine, emtia nakliyat sigortalarından, sektörde arabuluculuk uygulamalarına kadar birçok konu ele alındı.

MERSİN, (DHA) - MERSİN’de sektör temsilcilerine lojistik ve taşıma hukukundaki son gelişmeler anlatılırken, taşıyıcının sorumluluğundan, yenilenen Karayolları Yönetmeliğine, emtia nakliyat sigortalarından, sektörde arabuluculuk uygulamalarına kadar birçok konu ele alındı.

İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde ‘Lojistik ve Taşıma Hukukunda Son Gelişmeler’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, oda olarak tüm sektörlerde yetki alanları çerçevesinde sektörleri geliştirecek eko-sistemi kurmaya çalıştıklarını belirterek, "İşte bu noktada, şirketlerimizin çoğu zaman ihmal ettiği, ikincil bir konu olarak gördüğü hukuki zeminler, yasal gelişmelerin takip edilmemesi, şirketleri ciddi anlamda zora sokmaktadır" dedi.

MTSO olarak sık sık hukuki gelişmelerle ilgili tüm sektörleri bilgilendirmek ve bilgileri güncellemek adına seminerler düzenlediklerini ifade eden Aşut, "Teknik detayları işin uzmanlarına bırakarak, seminerin lojistik sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum. Katkı sunan tüm katılımcılara, siz değerli lojistik dünyasına saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.

MTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Lojistik Sektör Temsilcisi Ufuk Maya ise, lojistik sektörü ve taşıma firmaları olarak sürekli araçlara, teknik ekipmanlara, depolama alanlarına, müşteriler ve pazarlara odaklandıklarını kaydederek, şunları söyledi:

"Sert rekabet ortamında ne yazık ki buna mecbur kalıyor, enerjimizi bu konulara harcarken, işimizin önemli kısmı olan hukuki gelişmeleri takip edemiyoruz. Hukuk demek, sorumluluklarımızı bilmek demektir. Hukuk alanını boş bırakınca, ‘cephede kazandığımızı masa başında kaybediyoruz’ gerçekten. Bu anlamda MTSO olarak sık sık hukuki gelişmelerle ilgili tüm sektörlerimizi bilgilendirmek ve bilgileri güncellemek adına seminerler düzenliyoruz. Bu seminerlere daha spesifik konularla devam edeceğiz. Bu anlamda sektörümüzü yalnız bırakmayacağız."

İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Egemen Gürsel Ankaralı ise konuşmasında komisyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yrd. Doç. Dr. Turkay Özdemir Taşıyıcının sorumluluğunun başlangıç ve bitiş uygulamalarından kaynaklanan sorunlar hakkında bilgi verdi. Bu sorumlulukların taşıma modlarına göre değiştiğine dikkat çeken Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kara ve demiryolu taşımalarında sorumluluk teslimden teslime olarak kabul edilmesine rağmen deniz ve havayolu taşımalarında sorumluluk yükleme ve boşaltma süreçlerini de kapsıyor."

Av. Sedat Tatar, 8 Ocak 2018’de yayımlanan Karayolları Taşıma Yönetmeliği hakkında bilgi verdi. Yeni ve eski yönetmeliği karşılaştıran Tatar, güncel kavramları ve yenilenen maddeleri anlattı.

Av. Cem Congar da, emtia nakliyat sigortalarına değinerek, sorumluluk sigortası ve emtia nakliyat sigortası arasındaki farkları paylaştı.

Toplantının sonunda Avukat arabulucu Dilek Yumurtaş ise lojistik sektöründeki arabuluculuk uygulamalarını anlattı.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS