Mersin’de toplu taşımada kuralsızlık bitiyor

Mersin’de toplu taşımada kuralsızlık bitiyor

– MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşların daha kaliteli, rahat ve güvenli seyahat edebilmeleri için yürütülen denetimler hız kesmeden devam ediyor.

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşların daha kaliteli, rahat ve güvenli seyahat edebilmeleri için yürütülen denetimler hız kesmeden devam ediyor. Kural ihlalleri birer birer tespit edilip gerekli işlemler uygulanırken, yapılan denetimler vatandaşın da takdirini topluyor.

Mersin’de toplu taşımanın disipline edilerek vatandaşların güvenli ve rahat şekilde seyahat edebilmelerini sağlayan uygulamalar meyvelerini verirken, kentte kazandırılan yeni otobüsler ve hatlar ile toplu taşımada yeni bir dönem başladı. 2014 yılından bugüne kadar 141 adet yeni otobüs alarak Büyükşehir Belediyesi filosuna katırken genişletilmiş yol ağı ve bu otobüslerle 65 ayrı hat ile kent ulaşımda çağ atladı.

Büyükşehir Belediyesi, Erdemli, Silifke, Taşucu ve Tarsus’a kadar uzanan 65 hatta çalışan 167 aktif belediye otobüsü ile vatandaşlara kaliteli hizmet sunmayı amaçlıyor. Ayrıca kurulan öneri ve şikayet hatları, tüm araçlara takılan panik butonu ve kameralar, mobil uygulamalar ile güzergah, kontör ve araçların nerede olduğuna dair bilgileri vatandaşın anılık olarak öğrenebilmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma şoförlerine belli aralıklarla verdiği mesleki kurallar ve ahlaki değerlerle ilgili eğitimlerle Mersin’de kaliteli taşımacılığa öncülük etti.

Çalışmalar sonucunda Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’nda ‘Toplu Taşımada Güvenilirlik’ birincilik ödülüne layık görülen Büyükşehir Belediyesi, dolmuş ve özel halk otobüslerinde uyguladığı denetim ve yeniliklerle de vatandaşın daha güvenli ve rahat seyahat edebilmelerinin önünü açtı.

Otobüsleri kurduğu sistemlerle kesintisiz olarak denetleyen Büyükşehir Belediyesi, Zabıta Daire Başkanlığı’nca kent genelinde yürütülen toplu taşıma denetimleri ile de bugüne kadar binlerce araçta yüzlerce ihlal tespit ederek işlem yaptı.

2018 yılı Ocak ayından bugüne kadar kent merkezinde 18 bin 680 adet toplu taşıma aracını denetleyen zabıta ekipleri, 421 adet tespit tutanağı ile 58 adet de ihtar tutanağı düzenledi. Özellikle bunaltıcı yaz günlerinde klima denetimlerine ağırlık veren zabıta ekipleri, ayrıca kılık-kıyafet, sakal, aksesuar, durak harici yolcu alma ve indirme ile güzergah dışı faaliyetler konusunda gerçekleştirdiği denetimler sayesinde ihlallerde önemli bir azalmaya imza attı.

Yürütülen denetim faaliyetleri yanında özellikle vatandaşlardan gelen istek ve şikayetler üzerine Tarsus’ta denetimlere ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Başkanlık oluru ile kurulan 1 sivil denetim ekibi ve 1 resmi denetim ekibi ile Tarsus’u da yakın markaja aldı. Altaylılar, Kırklarsırtı, Çağlayan, Gazipaşa mahalleleri ile çarşı merkezi, hayvan parkı, Konak Sitesi civarı, makam durağı ve Cumhuriyet Meydanı durağında tam 4 bin 937 toplu taşıma aracını denetledi. Denetlenen dolmuş ve özel halk otobüslerinden 7 araç için ihtar tutanağı düzenlenirken, 103 araç için de tespit tutanağı tanzim edildi.

Tarsus genelinde bazı toplu taşıma araçlarında en çok klima açılmaması, fazla yolcu taşıma ve durak harici yolcu alma gibi konularda sıkıntılar yaşadıklarını beyan eden vatandaşlar, zabıta ekipleri tarafından yürütülen denetim faaliyetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS