MESİAD Başkanı Engin: Bizler sadece iyi gün için değil, kötü gün için de varız

MESİAD Başkanı Engin: Bizler sadece iyi gün için değil, kötü gün için de varız

– MERSİN Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, "Bizler sadece iyi gün için değil, kötü gün için de varız.

MERSİN, (DHA) – MERSİN Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, "Bizler sadece iyi gün için değil, kötü gün için de varız. Hatta ülke ve insanımızın zor zamanlarında daha fazla sorumluk almaya devam edeceğiz" dedi.
MESİAD Başkanı Engin, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' ile döviz piyasalarından etkilenmediği halde haksız yere fiyat artışına gidenler cezalandıracağını söyledi. Engin, yönetmeliği aykırı hareket edenlerin 50 bin TL haksız kazanç cezası kesilebileceğini belirterek, "Şüphesiz bu uygulama sayesinde haksız zamlar ile piyasaların tıkanmasının önüne geçmek hedefleniyor. Ancak iş insanları, esnaf ve KOBİ’ler denetime gerek kalmadan istenilen şartları yerine getirmelidir. Son zamanlarda dünya çapında başlayan ticari savaşlar ve ekonomik krizlerden güçlü veya en az hasar ile çıkmak için kafa kafaya vermemiz gerekiyor. Unutmayalım ki bu ülkeye yaptığımız her kötülüğü yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımıza yapıyor, ülke uğruna her şeyini ortaya koyan atalarımızın kemiklerini sızlatıyoruz. Hepimiz birlikte yaşamak ve yarınlarımızı garanti altına almak istiyorsak, bunun yegane yolu kişisel çıkarlar değil; ülkemizin menfaatleridir" diye konuştu.
Döviz ile doğrudan bağlantılı olmayan bazı sektörlerin de dolaylı yoldan etkilenmelerin olduğunun farkında olduklarını ifade eden Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama kasalara çok etkisi olmayan bu durumu büyük rakamlar olarak tüketiciye yansıtmamak gerekir. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, bütün çimento fabrikalarına zam yapmama kararı aldıklarını duyurdu. Sadece bu karar bile ülkemize ve insanlarımıza milyonlarca lira kazandırdığı gibi; uzun süredir sıkıntıda olan inşaat sektöründe daha fazla tıkanmanın önüne geçti. Bu büyük örnek ve vatanseverliği herkes önüne koymalıdır. MESİAD Ailesi mensupları arasında hiçbir zaman ülkesine ve insanlarına ihanet edecek insanlar çıkmamıştır. Bizler sadece iyi gün için değil, kötü gün için de varız. Hatta ülke ve insanımızın zor zamanlarında daha fazla sorumluk almaya devam edeceğiz."
Bazı bankaların tutumundan yakınan Engin, sözlerini şöyle tamamladı:
"Merkez Bankası faizleri yüzde 24,3 civarlarında tutarken, bazı bankalar yüzde 40 civarı faiz ile işlem yapıyor. Bu yüksek oranlara da mutlaka müdahale edilmesi gerekiyor. Çünkü iş dünyasının bu zor günleri atlatması için bankalara ve finansal kuruluşlara büyük görevler düşmektedir. Unutmayalım ki ülkemizin refahı da, zor günü de hepimizi ilgilendirir."

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS