MGC Başkanı Demirtaş'tan 24 Temmuz açıklaması

MGC Başkanı Demirtaş'tan 24 Temmuz açıklaması

MERSİN Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Turgay Demirtaş, "Basının hür olmadığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından ve sosyal gelişmişlikten söz edilmesi dahi mümkün değildir" dedi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Turgay Demirtaş, "Basının hür olmadığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından ve sosyal gelişmişlikten söz edilmesi dahi mümkün değildir" dedi.

'24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı'nın 110'uncu yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan Demirtaş, basının demokrasinin güvencesi olduğunu söyledi. Demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının önemli görevi ve sorumlulukları olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Özgür bir basın ancak özgür bir toplum ile yükselebilir. Basının hür olmadığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından ve sosyal gelişmişlikten söz edilmesi dahi mümkün değildir" ifadesini kullandı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Basın bir milletin müşterek sesidir' deyişini de anımsatan Demirtaş, "Atatürk bu sözünün devamında, 'Basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir' der. Buradan hareketle kişisel hak ve özgürlükler çerçevesinde emek vererek mesleğini icra eden tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 110'uncu yıldönümünü ile Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum" diye konuştu.FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS