Müftü ilk nikâhı müezzine kıydı

Müftü ilk nikâhı müezzine kıydı

– MERSİN’in Mut İlçesi’nde ilçe Müftüsü Mustafa Öztürk, nikâh yetkisinin imam ve müftülere verilmesiyle ilgili yasa gereğince ilk resmi nikahını ilçede görev yapan müezzine kıydı.

Murat SÖZERİ/MUT(Mersin)(DHA) – MERSİN’in Mut İlçesi’nde ilçe Müftüsü Mustafa Öztürk, nikâh yetkisinin imam ve müftülere verilmesiyle ilgili yasa gereğince ilk resmi nikahını ilçede görev yapan müezzine kıydı.

Müftülük binasında yapılan nikâh töreni öncesinde Kuranı Kerim okundu. Daha sonra ilçe merkezindeki Manav Hasan camisinde görev yapan müezzin Salih Kayır (35) ile Ayşe Gök (23) nikâh defterini imzaladı. Törende çiftlere nasihat eden Müftü Öztürk, evlilik birlikteliğinin ömür boyu sürmesinin, çiftlerin birbirlerine karşı saygı ve sevgiden geçtiğini söyledi. Öztürk, imam ve müftülere verilen nikâh kıyma yetkisinin insanlar arasında yaygın olan ikilemi de ortadan kaldıracağını belirterek, "İnsanlarımızda resmi ve dini nikâh olmak üzere iki ayrı nikâh varmış gibi bir algı vardı. Halkımız arasında hoca nikâhı olarak ta bilinen ikilem bu uygulama sayesinde ortadan kalkacak. İnsanlarımız nikâhın tek olduğunun farkına varacak. Bu sayede birçok sorunun da ortadan kalkacağına inanıyorum" dedi.

Okunan duanın ardından Müftü Öztürk, nikâh defterini gelin Ayşe Gök’e verdi.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS