Silifke hayvan ticaretinde cazibe merkezi olmak istiyor

Silifke hayvan ticaretinde cazibe merkezi olmak istiyor

– MERSİN’in Silifke ilçesinde belediye ilçeyi hayvan ticaretinde cazibe merkezi yapmak için farklı noktalara can hayvan pazarı yapıyor.

Erol OKUR/SİLİFKE(Mersin), (DHA) – MERSİN’in Silifke ilçesinde belediye ilçeyi hayvan ticaretinde cazibe merkezi yapmak için farklı noktalara can hayvan pazarı yapıyor.
Silifke Belediyesi tarafından 12000 metre karelik alanda yapılması planlanan canlı hayvan pazar yeri için çalışmalar sürüyor. Gazi Mahallesi’nde 5200, Taşucu Mahallesi’nde 1500 metre karelik alanda kapalı pazar yerleri yapacak olan belediye, Mukaddem Mahallesi Becili mevkiinde yapılacak hayvan pazar yeri çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. 12 bin metre karelik alan üzerine yapılacak hayvan pazarı için, yol açma ve zemin düzenleme çalışmalarına başlandı.
Devam eden çalışmalarla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Hayvancılığın canlandırılması için canlı hayvan pazarı projemiz önemli bir rol oynadığını belirterek, "Kırsal nüfusumuzun büyük bir bölümü geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamasına rağmen bu soruna hiçbir şekilde çözüm bulunamamış. Kurban Bayramlarında bile geçici çözümlerle bu hizmetler yürütülmeye çalışılmış. Tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahip olan ilçemizde canlı hayvan pazarının olmaması ciddi bir sıkıntıydı. Tesisimizin faaliyete geçmesiyle ilçemiz ve çevre ilçelerde bulunmayan hayvan pazarı ihtiyacı karşılanmış olacak" dedi.
Silifke’nin bulunduğu merkezi konum itibariyle canlı hayvan ticareti açısından cazibe merkezi olacağını ve istihdam sağlanacağını ifade eden Turgut, "Uzun vadede başarılı ve ilerisi için kalıcı bir hizmet olacaktır. Ayrıca; kasaplık, besilik, damızlık ve kurban amaçlı hayvanların alınıp satıldıkları, gerektiğinde birkaç gün bekletildikleri yerlerin; teknik, sağlık ve hijyenik şartlara kavuşturularak, salgın hastalıklar ve parazit kaynaklı hayvan hastalıklarının yayılması engellenecektir. Hayvanların sağlıklı ortamlarda alınıp satılmaları sağlanarak, hayvan atıklarının çevre ve toplum sağlığına zarar vermeden bertaraf edilmesi sağlanacaktır. Silifke’miz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS