Suriyeli ailelere bilgilendirme toplantısı

Suriyeli ailelere bilgilendirme toplantısı

MERSİN'de, Suriyeli ailelere yönelik Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de, Suriyeli ailelere yönelik Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Akdeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterlik Binasında yapılan toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yaşar Koçak ve Suriyeli vatandaşlar katıldı.

Suriye'deki savaş dolayısıyla vatanlarından ayrılmak zorunda kalan ve bir yabancı ülkeye sığınan insanların yaşadığı sıkıntıların büyüklüğünden bahseden Müdür Koca, ''Türkiye'ye uyum sağlamaları ve Türkçeyi daha kolay öğrenebilmeleri için açılmış olan geçici merkezlerinin kapatılmasının ardından, Suriyeli öğrencilerin tamamı, resmi okullarımızda e-okul sisteminde kayıt altına alındı. Şu anda, Mersin il genelindeki resmi okullarımızda 20 bin 480 öğrenci eğitimine devam etmektedir'' dedi.

Mersin'in çok yoğun göç alan bir şehir olduğunu söyleyen Koca, ''Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden Kasım ayında alınan bilgiler doğrultusunda, Mersin'de yaşayan Suriyelilerin sayısının 167 bin 504. Öğrenim çağı nüfusu 43 bin 546, 20 bin 481 öğrencimiz okula kazandırılmış ve okullaşma oranımız yüzde 47'ye ulaşmıştır. Suriyeli öğrencilerimize daha iyi bir eğitim sağlayabilmek, Türkçe öğretmek ve rehberlik yapmak amacıyla 140 okulda, 269 sözleşmeli öğretmenimizi görevlendirdik. Yaz dönemi boyunca da devam eden telafi eğitimlerine bin 666 öğrenci, yaz kurslarına ise 4 bin 126 öğrencimizin katıldığı'' dedi.

Program, temel eğitim, orta öğretim, mesleki eğitim, din öğretim ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü sunumlarının ardından son buldu.
FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS