Tarsus Adliyesi'nde Arabuluculuk Bürosu açıldı

Tarsus Adliyesi'nde Arabuluculuk Bürosu açıldı

Tolunay DUMAN/TARSUS,(MERSİN),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde, Arabuluculuk Bürosu hizmete girdi.
Tarsus Adliye Sarayı ikinci katta hizmet verecek

Tolunay DUMAN/TARSUS,(MERSİN),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde, Arabuluculuk Bürosu hizmete girdi.

Tarsus Adliye Sarayı ikinci katta hizmet verecek olan Arabuluculuk Bürosu törenle açıldı. Açılışa AK Parti Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Selim Onaran, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, Baro Başkanı Ali Er, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar , Hakim ve Savcılar Oda ve Dernek Temsilcileri ile avukatlar katıldı.

Törende konuşan Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, "Arabuluculuk Bürosu'nun çalışmalarına büyük önem verdiyoruz. 41 hakim ve savcı, 231 personeliyle adaletin tesisine çaba sarf eden camia büyük bir aile. Arabuluculuk, mahkeme dışı etkin bir çözüm yoludur. Mahkemeden daha kısa sürmekte ve ekonomiktir. Arabulucuyu taraflar seçebilmektedir. Zaman ve iş gücü kaybı olmaz. 1 Ocak itibariyle fiilen hizmete giren büroya bugüne kadar dava şartı gereği 172 başvuru yapılmış, 108'i sonuçlanmış, bunun 28'i anlaşmayla sonuçlanmıştır. Hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.

Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ise, "Önce gelin arabulucuda sorununuzu çok hızlı bir şekilde çözümlemeye çalışın. Türkiye arabuluculuk sistemini beğendi. Esasında arabuluculuk anlatılıp, bilindikçe insanlar geliyor. Bizim de amacımız bu merkezler, arabulucular vasıtasıyla bu tanıtımı gerçekleştirmektir. Arabuluculuk sistemiyle sorunların daha kolay yolla ve daha kısa sürede çözümlenmesi sağlanacaktır. Arabuluculukla çözümlenen davalarda, taraflar daha sonra helalleşip, kucaklaşıyorlar ve el sıkışıyorlar" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından büronun açılışı protokol üyeleri tarafından yapıldı.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS