Tarsus Humusu'na 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'

Tarsus Humusu'na 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'

MERSİN'in Tarsus ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası'nın humus yemeğine 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi' girişimi sonuç verdi.

Tolunay DUMAN/TARSUS,(MERSİN),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası'nın humus yemeğine 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi' girişimi sonuç verdi.

Başvuruyu değerlendiren Türk Patent ve Marka Kurumu (TPK), yaptığı değerlendirmenin ardından Tarsus Humusu'nu Coğrafi İşaret ile tescilledi. Belge takdim töreni ve sergisi Ankara'da gerçekleştirildi. Törene Mersin Milletvekilleri AK Partili Ali Cumhur Taşkın, CHP'li Aytuğ Atıcı, Hüseyin Çamak ve Serdal Kuyucuoğlu, MHP'li Baki Şimşek, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak ve oda başkanları katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Şevket Can, "Humusun tescilini almak için mücadele eden herkese teşekkür ederiz. Bu durum, şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Humusun patentinin alınması gerçekten önemli. Bundan sonra da Tarsus Lahmacunu ve Tarsus Kebabı patentinin alınması için çalışmalar yapıyoruz. Ben ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızı Tarsus'u gelip görmeye, tarihi ve doğal güzelliklerini gezmeye ve en önemlisi de bu lezzetlerimizi tatmaya davet ediyorum" dedi.

Tarsus'un eşsiz lezzeti humusu markalaştırmaktan dolayı oldukça mutlu olduklarını ifade eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Koçak ise, "Tarsuslular olarak humusun pek değerini bilmiyoruz. Çünkü bizim için standart bir yemek. Bugün Amerika'da son dönemlerde en çok satışı artan gıda ürünü humus. Amerikan pazarında çılgınlar gibi bir humus kampanyası var bu dönemde. Ama maalesef orada menşei ya Yunan ya da Lübnan diye anlatılıyor. Bizde marka tescili alarak belki Amerika'da olmaz ama, Türkiye'de kendimizi tanıtırız. Esnaflarımız lütfen bundan böyle tescil tarifine uygun şekilde yemeği hazırlasınlar" diye konuştu.

Etkinlik kapsamında tescil belgesi verilen ürünlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Sergi ve ürün sunumları sırasında katılımcılar Tarsus Humusu'nun tadına bakarak beğendiklerini dile getirdi.

FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS