Tarsus İcra Dairesi'nde yeni dönem başladı

Tarsus İcra Dairesi'nde yeni dönem başladı

MERSİN'in Tarsus ilçesinde, Avrupa Birliği ve Adalet Bakanlığı'nca ortaklaşa düzenlenen 'İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi' kapsamında pilot uygulama başladı.

Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde, Avrupa Birliği ve Adalet Bakanlığı'nca ortaklaşa düzenlenen 'İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi' kapsamında pilot uygulama başladı. 

İl ve İlçeler arasına dahil edilen Tarsus Adliyesi'nde 1'nci ve 2'nci İcra Daireleri tek çatı altına toplandı. İcra Dairesi yeni modelinin tanıtımına Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Adalet Bakanlığı Personel Müdür Yardımcısı Mehmet Arı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Tarsus Adalet Komisyonu ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ferhat Karakuş, Tarsus Baro Temsilcisi Cihan Öktem, Emniyet Müdürü Halis Ünal, Jandarma Komutanı Binbaşı Mahmut Erin, hakim ve savcılar ve adliye personeli katıldı.

Açılışta konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Kılıç, "Burada yeni icra modelimizi faaliyete geçireceğiz. Bu, yeni bir icra dairesinin açılışı olmayıp, mevcut icra dairelerinin kapatılarak tek çatı altında toplanması ve uzmanlık alanlarına ayrılarak faaliyet gösterdiği idari bir yapılanmadır. İcra daireleri devletimizin celp ve icra organı olup bu organın etkinliği ve verimliğinin arttırılması için bu pilot proje Türkiye'de 29 adliyede uygulanmaktaydı. Biz 30'uncu olarak faaliyete geçtik. Tarsus İcra Dairesi'nde bu gün itibari ile 22 bin 200 esas dosya,  9 bin 45 tazminat dosyası ve 14 adet iflas dosyası olmak üzere toplam 31 bin 259 derdest dosya bulunmaktadır" dedi.

Devlete güvenmek zorunda olunduğunu kaydeden Kaymakamı Ünal ise, "Ülkenin hangi yerinden olursanız olun, renginiz, giyim kuşamınız, iş gücünüz ne olursa olsun sizin alacağınızın güvencesi devlettir. Devlet öyle veya böyle kişinin bir başkasından doğan yasal alacağını alır. Biz buna günümüzde icra ve iflas diyoruz. İşte bu konuda İcra Dairelerinin verimli çalışması çok önemlidir. Geliştirilen bu model sayesinde yapılacak faaliyetler dosyaları sonuca daha kısa sürede erişilecektir" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS