Tarsus kendi elektriğini üretiyor

Tarsus kendi elektriğini üretiyor

TARSUS Belediye Başkanı Şevket Can, Güneş Enerji Santrali (GES) projesi kapsamında elektrik üretimine başladıklarını belirterek, pazar yeri ve belediyeye binalarının çatılarına yerleştirilen güneş panelleri ile yılda 3.

MERSİN, (DHA) - TARSUS Belediye Başkanı Şevket Can, Güneş Enerji Santrali (GES) projesi kapsamında elektrik üretimine başladıklarını belirterek, pazar yeri ve belediyeye binalarının çatılarına yerleştirilen güneş panelleri ile yılda 3.5 milyon TL değerinde elektrik üreteceklerini söyledi.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Can, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkanlıkta 4 yılı geride bıraktığını anımsatarak, bu süre içerisinde 36 eserin hizmete sunulduğunu ifade eden Can, "Tarsus’ta 336 bin insanımıza hizmet ediyoruz ve Büyükşehir Yasası’ndan en fazla etkilenen belediyeler arasındayız. Buna rağmen, vatandaşımıza yasanın zorluklarını hissettirmememiz büyük başarıdır. Eşit hizmet anlayışıyla; dini, dili, ırkı, milleti, memleketi partisi ne olursa olsun, Tarsusumuzda yaşayan herkesin başkanı olduğuma inanıyorum. El ele vererek 36 farklı eseri hizmete sunduk" dedi.

MEGA PROJELER DEVAM EDECEK

Mega ve prestijli projelerin devam edeceğinin altını çizen Başkan Can, belediyenin elektrik üretimine başladığını dile getirerek, "Farklı mahallelerde 8 taziye evi yaptık, 2 camiyi ibadete açtık. 7 mahalleye 7 spor merkezi kazandırdık, 2 halı sahanın açılışını gerçekleştirdik. Güneş Enerji Santrali (GES) projemiz kapsamında; pazar yeri ve belediyeye ait binaların çatılarına güneş panelleri yerleştirip, Şubat ayından itibaren kendi elektriğimizi üretmeye başladık. Bu şekilde yılda 3.5 milyon TL değerinde elektrik üreteceğiz. Ergenekon mahallesinde 15 milyon TL'lik pazar yeri, düğün salonu ve kapalı yüzme havuzu projelerini tamamladık. 120 dönümlük alanı kapsayan ve 120 milyon TL'ye mal olan Berdan Projesi kapsamında 3 restorandan 2'sinin ihalesini gerçekleştirdik. İlerleyen günlerde birinci etabın olduğu yere lunapark yapılması için ihaleye çıkacağız. 3-4 ay içerisinde sabit lunapark da Berdan Projesi'nin içinde yer alacak" diye konuştu.

Belediye olarak her zaman şehit aileleri ve gazilerin yanında bulunduklarının altını çizen Can, Tarsus'taki 72 şehit ailesine ücretsiz konut tahsisi yaptıklarını, gazilere ise 10'ar bin TL'lik nakdi yardımda bulunduklarını kaydetti. Başkan Can, ilçede hayata geçirilecek toplu konut projesinde temelin 2018 yılı sonuna kadar atılabileceğini de sözlerine ekledi.FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS