Tarsus lezzetleri büyüledi

Tarsus lezzetleri büyüledi

– MERSİN Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen ‘Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri’ sona erdi.

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen ‘Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri’ sona erdi.
Kubat Paşa Medresesi önünde gerçekleştirilen Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri’ne çok sayıda yerli ve yabancı gurme, şef, yazar ve usta katıldı. Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Kent Konseyi ve Tarsus Kent Konseyi işbirliği gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar kültürlerin lezzetlerini yakından tanıma ve tatma imkânı buldu.
2 gün süren etkinliğe katılan Feriye Lokantası İşletmecisi-Gastronomi Uzmanı Vedat Başaran, Mersin, Tarsus ve Çukurova dünyanın en lezzetli ürünlerinin yetiştiği, deniz ile tarımın birleştiği önemli bir coğrafya olduğunu belirterek, "Bu toprağı yaşatan yerel insanlar aynı zamanda bu lezzetleri üreten insanlar. Tarsus, Mersin ve Çukurova gelecek yıllarda Türkiye’nin önemli gastronomik değerlerini üreten bir bölge olduğunu daha geniş kitlelere ifade edecek. Aynı zamanda uluslararası gastronomi dünyasına açılmış olması da önemli olacaktır. Burada yerel, geleneksel ürünleri yapan üreticiler ile konuşup onlara bazı geleneksel ürünleri bugünün çağdaş versiyonları ile ilgili yorumlarım oluyor. Gelecek yıllarda da inanıyorum ki bu geleneksel ürünler daha da genişlemiş bir şekilde ilerleyerek çeşitliliğe sebep olacak. Bu topraklar tanıtılmalı. Bu toprakların değerleri yukarıya çıkarılmalı. Henüz geleneksel artımın devam ettiği bu bölgede bunun devamını sağlayabilmek için bu ürünleri de dünyaya gerçek anlamda da ifade edebilmeli" dedi.
Gurme-gazeteci ve yazar Veysel Kavrayan ellerinden geldiği kadar Mersin ve Tarsus mutfağını dünyaya tanıtıp ve yaymak için çaba göstereceklerini ifade ederek, "Mersin kadim bir memleket. Buradaki kadim memleketlerin oluşturduğu kültürel yapılanmaların bugüne kadar gelen birleşimi ile oluşan bugün tattığımız yiyecekler aslında tüm Çukurova’ya ait bir kültürün eseri. Mersin’de yaşayan Mısırlı, Lübnanlı ve Beyrutlu gayrimüslim ailelerin getirdiği kültürlerle beraber oluşan bir mutfağı tadıyoruz. Herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok değerli çalışmalar. Bizler elimizden geldiği kadar Mersin ve Tarsus mutfağı ile kültürünü dünyaya tanıtmak ve yaymak için buradayız. Bir Türk vatandaşı olarak da bunun gururunu yaşıyorum" diye konuştu.
Tarsus lezzetlerini keşfetme imkanı bulanlardan Sofra Dergisi Editörü Esra Düzdağ Ateş de şunları söyledi:
"Her şey harika. Özellikle yayla bandırmasına bayıldım. Yapılışını da izledikten sonra ne kadar emek verildiğini de gördüm ve daha bir değerli oldu. Büyükşehirlerde hazır paket olarak alıyoruz veya sipariş veriyoruz ama bizzat ona verilen değeri görünce çok daha değerli oldu. Mamül mükemmel. Adı gibi çok özel bir lezzet. Onu da yöre insanları çeşitlendirmişler. Farklı farklı kuru yemişler koymaya başlamışlar. Lezzetler çok akılda kalıcı. Giderken çoğu şeyden alıp götüreceğiz."

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS