Tarsus’ta engeliler, engelsiz yaşam için yürüdü

Tarsus’ta engeliler, engelsiz yaşam için yürüdü

MERSİN’in Tarsus ilçesinde 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte, engelli dernek üyeleri ve eğitim veren kurumların öğrencileri engelsiz yaşam için yürüdü.

Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin), (DHA) - MERSİN’in Tarsus ilçesinde 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte, engelli dernek üyeleri ve eğitim veren kurumların öğrencileri engelsiz yaşam için yürüdü.

Yarenlik Alanı’nda Halk Eğitim Merkezi önünde Protokol üyelerinin yanı sıra engellilerin katılımı ile başlayan Yürüyüş Tarsus Belediyesi Bando ekibinin çaldığı marşlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanına kadar devam etti. Ellerindeki pankart ve dövizlerle Engelli bireyler topluma önümüzdeki engelleri kaldırın mesajları verdi.

Engelli Dernekleri adına, Mersin Kent Konseyi Engelliler Komisyonu Başkanı Dursun Aslan, Atatürk Anıtına çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı İşitme Engelliler için bir grup işaret diline çevrildi.  

Öğrencilerin şiirler okumasının ardından konuşan Başkanı Aslan, Tarsus’ta birçok engelin hep birlikte aştıklarını belirterek, "Bu kalabalık bunu gösteriyor, bu günümüzde bizi yalnız bırakmayan tüm katılımcılara ayrı, ayrı teşekkür ediyoruz. Ben aynı zamanda Türkiye Sakatlar Konfederasyonu yönetim kurulu üyesiyim. Türkiye’deki tüm engellilerle ilgili çalışmaları ve projeleri takip ediyoruz. İnanın Tarsus’ta ve Mersin’de bizim yakaladığımız bu birlikteliği Türkiye’de gerçekten yakalamış bir yer yok. Biz tüm kurumlarıyla kaymakamlığıyla, belediyesiyle, Milli Eğitimi ile, Sosyal Hizmetleri ile, derneklerimizle çok güzel bir uyum yakalamışız.  Çok güzel projeler yapıyoruz ve birlikte engelleri aşıyoruz" dedi.

Aslan, Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi ile engellilerin erişilebilirlik sorunlarını çözmek için birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, "Kaldırımlar yapılıyor, otobüsler alınıyor ve engellilere uygun hale getiriliyor. Sonuçta biz, engelli olmayan kişilerin inisiyatifine kalıyoruz. Rampa yaptırıyoruz, rampanın önüne araç park ediliyor. Engelli arkadaşımız o rampaya gelene kadar hayatını idame ettiriyor ama o aracın engellediği rampaya geldiğinde maalesef işte orada erişilebilirlik sona eriyor. Bu nedenle ricamız, bu tür davranışlar ile karşılaştığınızda engellilerin önüne konulan bu engelleri gördüğünüzde lütfen müdahale edin engelli arkadaşlarımızı da düşünelim. Bu davranışlara mutlaka engel olalım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Belediye tarafından Tarsus Sakatlar Derneğine bağışlanan 50 adet tekerlekli sandalyenin teslimi yapıldı.FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS