Tarsus’ta kadın emeğine özel pazar

Tarsus’ta kadın emeğine özel pazar

– MERSİN’in Tarsus ilçesinde belediye tarafından kadınların yöresel ürünlerini satışa sunacağı Hanımeli Pazarı hizmete açıldı.

TARSUS(Mersin), (DHA) – MERSİN’in Tarsus ilçesinde belediye tarafından kadınların yöresel ürünlerini satışa sunacağı Hanımeli Pazarı hizmete açıldı.

Şehitishak Mahallesi Semt Pazarı (Turkuaz Çarşısı) içerisindeki Hanımeli Pazarı’nın açılışına Kaymakam Yüksel Ünal, Belediye Başkanı Şevket Can, Mahalle Muhtarı Ogün Karabekmez ile vatandaşlar katıldı. Törende ilk olarak söz alan Muhtar Karabekmez, mahallelerine böyle güzel hizmetin faaliyete girmesinden dolayı mutlu olduklarını dile getirerek, yapılan tüm hizmetler için Belediye Başkanı Şevket Can’a teşekkür etti.

Hanımeli Pazarı’nda, kadınların emeklerini ortaya koyarak, bölgenin kültür ve sanatını, folklorunu oluşturan unsurlarının sergileneceği ve satılacağı bir pazar olacağını belirten Başkan Şevket Can, bu projenin kadınlara güç, ilçeye de renk katacağını söyledi.

Kadın esnafları yürekten desteklediklerine ifade eden Başkan Can, "Tarsus’ta 179 tane mahalleye hizmet veriyoruz. Kırsal mahallelerde oturan vatandaşlarımızı haftada bir gün şehre inmeleri ve ürünlerini satması için bu pazarı faaliyete geçiriyoruz. Bunun yanında şehir içindeki kadınlarımızın da aile ekonomilerine katkıda bulunmaları için bu Hanımeli Pazarını açıyoruz. Bu pazarımız, haftada bir gün Pazartesi günleri sabahtan akşama kadar açık olacak. Kadınlarımız tamamen ürettikleri ürünlerin satışını gerçekleştirecekler. El emeği, göz nuru, gerek ev yemekleri, gerek iğne oyaları sadece kendi emeklerini sergileyerek satışını yapacaklar. Satıcı kadınlarımızdan biraz sabırlı olmalarını istiyorum. Belediye olarak buradaki kadın esnaflarımızı yürekten destekliyoruz. Vatandaşlarımızın da Hanımelleri Pazarını destekleyeceğine inanıyorum" dedi.

Ardından söz alan Kaymakam Ünal, kadınlara yönelik yapılan bu çalışmadan dolayı Başkan Can’a teşekkür ederek, "Özellikle kadınlarımıza büyük bir el emeği büyük bir beğeni sunacaklar. Sevgiyle, beğeniyle ürettikleri ürünleri satacaklar. Ben öncelikle takdir ediyorum, çünkü burada her bir el sanatı, her bir el emeği göz nuru sergilenmiş, emek sarf edilmiş. Bunun parasal değeri önemli değil, önemli olan bunu ihtiyat ve sevgiyle yapılması ve eminim ki her biri ayrı bir şaheserdir" diye konuştu. Konuşmaların ardından yapılan dua ile Hanımeli Pazarı açılırken, protokol üyeleri de standları gezdi. 120 kadın işletmecinin bulunduğu Hanımeli Pazarı her hafta Pazartesi günleri 08.00-20.00 saatleri arasında açık olacak, Tarsuslu kadınlar el emeği göz nuru işlerini, ev yapımı yiyeceklerini ve yöresel ürünlerini burada sergileyerek satacaklar.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS