Tarsus'ta Kitap Kafe açıldı

Tarsus'ta Kitap Kafe açıldı

Tolunay DUMAN/TARSUS,(MERSİN),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde, Kitap Kafe hizmete açıldı.
Anıt Mahallesi Nutuk Parkı içerisinde yapımı Tarsus Bele

Tolunay DUMAN/TARSUS,(MERSİN),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesinde, Kitap Kafe hizmete açıldı.

Anıt Mahallesi Nutuk Parkı içerisinde yapımı Tarsus Belediyesi tarafından tamamlanan kafede, ücretsiz çay servisi yaparak kitap okuma alışkınlığını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Kitap Kafe'yi hayata geçirmelerindeki asıl nedenin yoğun talep ve istekler doğrultusunda olduğunu belirten Başkan Şevket Can, Kitap Kafe'nin sayısını arttırmayı planladıklarını söyledi.

Amaçlarının okuma alışkanlığını arttırmak olduğunu belirten Başkan Can, "Okuma salonu şu anda  gençlerimizin aşırı talep etmesi, hatta orada belli bir saat bekleyerek ondan sonra okuma salonuna girmesinden dolayı bu kafeyi açtık. Şehrimizde kitap kafe ve okuma salonlarının sayısını arttıracağız. Burayı açmamızdaki gayemiz gençlerimiz, yaşlılarımız emeklilerimiz gelip ücretsiz bir şekilde kitap, dergi ve gazete okuyabilsinler. Burada günlük yerel ve ulusal gazeteler de bulunacak. Okullarımızda okuma etkinlikleri kapsamında öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz burada etkinlik düzenleyebilecek" dedi.

Gençlere yönelik bir kafe oluşturduklarını kaydeden Can, "Gençlerimiz hafta sonları canlı müzik etkinliği yapabilecekler. İmza ve söyleşi günleri düzenlenebilecek. Yazarlar kitap tanıtım programları düzenleyebilecek. Dernekler kültürel ve sanatsal faaliyetleri yapabilecekler. Şehrimizin yeni bir kültür köşesi olacak inşallah. Kitap Kafe şehrimize ve vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Bütün gençlerimizi bütün büyüklerimizi bütün emeklilerimizi kitap kafe ye davet ediyoruz. Çaylar ücretsizdir haberiniz olsun" diye konuştu.

Daha sonra kesilen kurdelenin ardından Kitap Kafe’nin açılışı gerçekleştirildi. Kafede ilk kitapları Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kaymakamı Yüksel Ünal, Başkan Şevket Can ve Araştırmacı, Halk Bilimcisi, Yazar Dr. Halil Atılgan okudu. Kitap Kafe'de yaklaşık 5 bin kitap bulunurken, günlük olarak yerel ve ulusal gazetelerin yanı sıra dergiler de bulunuyor.FOTOĞRAFLI

 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS