Tatile çıkacak sürücülere uyarı

Tatile çıkacak sürücülere uyarı

TÜRKİYE Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Mersin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Veysel Sarı, 4 günlük ramazan bayramı tatili ve okulların kapanması nedeni İle araçlarıyla seyahat edecek olan sürücüleri kazalara karşı uyararak, trafikte en önemli kuralın, trafik kurallarına uymak olduğunu söyledi.

MERSİN, (DHA) - TÜRKİYE Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Mersin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Veysel Sarı, 4 günlük ramazan bayramı tatili ve okulların kapanması nedeni İle araçlarıyla seyahat edecek olan sürücüleri kazalara karşı uyararak, trafikte en önemli kuralın, trafik kurallarına uymak olduğunu söyledi.
Genel Başkan Vekili Veysel Sarı, geçtiğimiz yıllarda da kural dışı davranışlar, aşırı özgüven sonucu ne yazık ki mutlulukla geçmesi gereken günlerin büyük acılar yaşanan günlere dönüştüğünü dile getirdi. Sarı, bu nedenle araç sürücülerini uyarılarda bulunarak, "Okulların kapanması, yaza giriş ve Ramazan bayramı tatilleri nedeni ile karayollarında araç sayısı artacaktır. Bazı sürücülerin öz güvene dayalı kural dışı davranışları ve araçlarının bakımsızlığı nedeni ile 2017 yılında trafik teşkilatı, federasyonumuz çeşitli uygulamalı görsel etkinliklere ve tüm uyarılarına rağmen büyük acılar yaşadığımız yıllardan birisi olmuştur. 2017 Yılında Türkiye genelinde maalesef 410 bin 367 trafik kazasında 3 bin 530 kişi hayatını kaybederken, 303 bin 663 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı, birçoğu da sakat kalmıştır. Bu kazalara neden olan unsurların başında ise ilk sırayı sürücüler alırken, bunu sırasıyla yaya, yolcu, araç ve yol takip etmiştir" dedi.
Kazalara araçların değil, kural tanımaz sürücülerinin neden olduğuna ifade eden Sarı, "Bakımı yapılmış sağlıklı araçlarla trafik kurallarına uyularak trafiğe çıkılması meydana gelebilecek kazaları önlemenin başlıca nedenlerinden biridir. O nedenle tüm araç sahiplerinin araçlarının periyodik bakımlarının yaptırmalarının yanı sıra, seyahat öncesi de mutlaka araçlarına kapsamlı bir bakımdan geçirmeleri gerekmektedir. Yola çıkarken mutlaka emniyet kemerlerini takmaları, tüm trafik kurallarına uymaları ve kesinlikle her 4 saatte bir 15-20 dakika dinlenerek araç kullanmaları başta kendi ve sorumluluğunu üstlendiği kişilerin can güvenliğini sağlamakta en önemli rolü oynadığının kesin verilere dayandığı da lütfen göz ardı edilmemelidir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS