Toroslar semalarını model uçaklar süsledi

Toroslar semalarını model uçaklar süsledi

– MERSİN’in merkez Toroslar ilçesinde hava şehitleri anısına bu yıl 7’ncisini düzenlenen Bölgesel Radyo Kontrollü Model Uçak Şenliğinde, model uçak tutkunları bir araya gelirken renkli görüntüler oluştu.

MERSİN, (DHA) – MERSİN’in merkez Toroslar ilçesinde hava şehitleri anısına bu yıl 7’ncisini düzenlenen Bölgesel Radyo Kontrollü Model Uçak Şenliğinde, model uçak tutkunları bir araya gelirken renkli görüntüler oluştu.

Toroslar Belediyesi, Mersin Üniversitesi Spor Kulübü, Türk Hava Kurumu Şubesi ve Mersin Üniversitesi Hava Sporları Topluluğu ile Mersin Model Uçak grubu işbirliğinde gerçekleştirilen şenlik yoğun ilgi gördü. Korukent Mahallesi’ndeki 17 dönümlük model uçak pistinde yapılan etkinliğe, Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Taşkın, Türk Hava Kurumu Şube Başkanı Ali Zeynel Ravanoğlu, model uçak tutkunları, vatandaşlar, çocuklar ve gençler katıldı.

Şenlikte konuşan Türk Hava Kurumu Şube Başkanı Ravanoğlu hedeflerinin havacılığı yaygınlaştırmak olduğunu belirterek, Mersin’de Toroslar’da 7 yıldır Model Uçak Şenliğinin düzenlenmesine katkı sunan Belediye Başkanı Tuna’ya ve Mersin Üniversitesi Rektörlüğü'ne teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Başkanı Tuna ise model uçak şenliğinin Türkiye’de ender yapılan sporlardan biri olduğunu belirterek, "Bu sevdaya üniversitemizden değerli hocalarımızın girişimleriyle başladık. Sporun her türlü branşına yatkın olan duruşumuzla futbol, basketbol ve tenisin yanı sıra model uçak pistimizi inşa ederek Mersin Üniversitemize tahsis ettik. Motor sporlarının yapıldığı drag ve drift pistimizin de yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Çocuklarımız ve gençlerimiz hangi spor dalını yapmak istiyorlarsa belediye olarak alt yapısını hazır hale getiriyoruz. Türkiye’de ender yapılan bu güzel etkinliğe de her yıl katkı sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Bilimin ışığında, THK ve model uçak sevdalılarının destekleriyle havacılık branşında gelecekte bu işi meslek edinmek isteyen çocuklara ufuk açan etkinliğin önemli bir proje olduğunu ifade eden Tuna, "Her yıl farklı çocuklarımız ve gençlerimiz bu işe heves ediyorlar. Bu etkinlikle farkındalık da yarattığımızı düşünüyoruz. Bu çalışma düşünce yapısının sürekli hareketli olması ve teknolojiyi yakından takip etmek demektir.Artık büyük balık, küçük balığı yutmuyor.Hareketli balık öne çıkıyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından gösterilere geçildi. Renkli görüntülere sahne olan 7’nci Bölgesel Radyo Kontrollü Model Uçak Şenliği’nde, Başkan Tuna da model uçak tutkunlarından uçuşlarla ile ilgili teknik bilgiler alarak, model uçak uçurdu. Başkan Tuna, alanda kurulan çadırdaki uçak simülasyonuyla da pilot koltuğuna geçerek, pilotluk deneyimini de yaşadı.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS