TURAB ve Mersin Üniversitesi iş birliği protokolü imzaladı

TURAB ve Mersin Üniversitesi iş birliği protokolü imzaladı

MERSİN Üniversitesi, kentte faaliyet yürüten Türk Arap İş İnsanları Derneği (TURAB) ile iş birliği protokolü imzaladı.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Üniversitesi, kentte faaliyet yürüten Türk Arap İş İnsanları Derneği (TURAB) ile iş birliği protokolü imzaladı.

TURAB ve Türk Yunan İş Adamları Derneği arasında, Mersin Üniversitesi iş birliğiyle Avrupa Birliği projeleri kapsamında oluşturulan bir proje ile, AB pazarına girişte avantajlar ve iş birliği yapılması için 4 ay önce proje başvurusu yapıldı.

Kültürel Dönüşüm ve Sosyal Entegrasyon Projesi ve iş birliğinin kent için önemini anlatan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, "Mersin göç, sınıra yakınlığı ve denize açılan bir bölge olması bizleri diğer üniversitelerden fazla bir misyon daha yüklendi. Bunlara gönüllüyüz. Üniversite olarak sosyal projelere daha bir ilgiyle yaklaşıyoruz. Eğitim ya da proje amaçlı bu tip fikirlere her zaman açığız. TURAB ile daha önceden de birçok projelerimiz oldu. Türkiye’de teknik ve sağlık projelere daha çok önem gösterildi. Sosyal projelerin önemi şimdi ortaya çıkıyor" dedi.

Proje üzerine bilgi veren TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, "Proje, Mersin'deki Arap vatandaşlarımızın kentimize uyum sağlamaları açısından büyük önem veriyoruz. Kentte bulunan Arap öğrenci ve vatandaşların Türk iş insanları ile Türk öğrencilerin dil eğitimi alıp kültürel dönüşümler sağlanması hedefleniyor. Arap vatandaşların kentimize entegrasyonunu sağlamak için Arapça Kursu projemiz başlayacak. Onlara burasını kendi evleri gibi yaşayacakları bir fırsat yaratmak istiyoruz. Üniversitemize Arap coğrafyasından öğrenci kayıtların artması için özel bir çaba harcayacağız. Bu proje sayesinde Arap öğrenciler ile Türk öğrenciler birbirini tanıma fırsatı yakalayacaklar" dedi. Yapılan konuşmaların ardından protokol anlaşması imzalandı.FOTOĞRAFLI


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS