Türk Dünyası Tiyatro Günleri başladı

Türk Dünyası Tiyatro Günleri başladı

MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4’ncü kez düzenlenen Türk Dünyası Tiyatro Günleri başladı.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4’ncü kez düzenlenen Türk Dünyası Tiyatro Günleri başladı.

Türk Dünyasından birçok tiyatro grubunu Mersin’de bir araya getirecek olan tiyatro günleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın katılımı ile başladı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Başkan Kocamaz’ın yanı sıra KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Yusuf İnanıroğlu, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Bölge Temsilcisi Seyfettin Sindar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Turgut Özakman tarafından yazılan ve Azerbaycan Sumgayıt Drama Devlet Tiyatrosu’nun ‘Ocak’ isimli oyunu yönetmenliğini Firudin Muharremov üslendi. Oyun, oyuncu kadrosu ve oyuncuların performansları ile vatandaşların beğenisini topladı.

Oyunun ardından konuşan Başkan Kocamaz, hedeflerinin insanları tiyatro gibi birleştirici bir özelliği olan sanat dalı sayesinde birleştirmek ve kaynaştırmak olduğunu dile getirerek, kültürel değerleri gelecek nesillere aktarmak için sanatsal ve kültürel faaliyetlere devam edeceklerini ifade etti.

Yeni neslin Türklüğü ve Türk dilini birlik ve beraberlik içerisinde yaşatmasının ana gayeleri olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, kendi kimliğine ve benliğine sahip çıkan bireyler yetiştirmenin önemine de değindi.

Oyun sonunda Başkan Kocamaz oyunculara çiçek ve plaket vererek teşekkür etti.


FOTOĞRAFLI


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS