Türk tarımında verimi artıracak önemli adım

Türk tarımında verimi artıracak önemli adım

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) uzun süredir üzerinde çalıştığı tarımda sürdürülebilirlik için, tarımsal ürünlerin nitelik ve niceliğini artırmak, yeni nesil gübre kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak adına yürüttüğü çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) uzun süredir üzerinde çalıştığı tarımda sürdürülebilirlik için, tarımsal ürünlerin nitelik ve niceliğini artırmak, yeni nesil gübre kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak adına yürüttüğü çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.
Tarımda Kullanılan Organik, Mineral ve Mikrobiyal Kaynaklı Gübrelere Dair Yönetmelik yayınlandı. Tarımda kullanılabilecek gübreler arasına yeni nesil gübrelerin de dahil edilmesiyle birlikte Türkiye tarım ürünlerinde marka bir ülke olma yolunda büyük bir avantaj yakaladı. Yayınlanan Yönetmelikle toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısının iyileştirilmesi, bitkisel üretimde verimliliğin artırılması, insan sağlığının korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi adına önemli bir adım atıldı.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan yapan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Ziraat Mühendisi Enis Hekimoğlu, tarım sektörü için gübrenin en önemli girdilerden birisi olduğunu söyledi. Tarımda kalitenin artırılması, birim alandaki kayıpların azaltılarak yüksek verime ulaşılması adına yaklaşık 4 yıldır ilgili komitelerimizin verdiği desteklerle MTSO olarak çalıştıklarını dile getiren Hekimoğlu, yeni nesil gübre kullanımına yönelik yaşanan sıkıntıları TOBB’un da desteğiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na taşıdıklarını, Bakanlığa bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile de konuyu uzun süredir çalıştıklarını söyledi. Yeni teknolojiye haiz organomineral, biyolojik, organik ve mikrobiyal gübrelerin kullanımının yaygınlaştırılması adına yürüttükleri bu çalışmaların sonuç getirdiğini memnuniyetle takip ettiklerini kaydeden Hekimoğlu, başta Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba olmak üzere, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü bürokratlarına yakın işbirlikleri için sektör adına teşekkür ettiklerini söyledi.
Yeni yönetmelikle birlikte sürdürülebilir tarım adına da önemli bir adım atıldığına dikkat çeken Hekimoğlu, "Yeni nesil gübrelerin kullanılmasıyla Türkiye’de gıda güvenliğinin artırılması yanında çevreyi koruyarak topraklarda yüzyıllarca bitkisel üretim yapılabilmesine de imkan sağlanmıştır" dedi.
Bu Yönetmelikle Türkiye’nin topraklarını, yeraltı sularını koruyarak, toprakların verimliliğini, canlı faunasını kaybettirmeden insanlık var olduğu sürece Anadolu’nun değerli topraklarında kendi bitkisel üretimini yapabileceğini vurgulayan Hekimoğlu, aynı zamanda uluslararası pazarda ihracatta da daha fazla söz sahibi olunabileceğini anlattı. Yeni çeşitlerin ıslahı, yeni nesil sulama yöntemleri, entegre kontrollü üretim yöntemleri ve bitki beslemenin günümüzdeki en iyi teknolojileri ve aynı zamanda tarımın en önemli sermayesi bilginin kullanılmasıyla Türk tarım sektörünün hak ettiği yere ulaşacağını ifade eden Hekimoğlu, MTSO olarak çalışmaları bu vizyonla sürdürdüklerini söyledi.
Türk tarım sektörü için yalnızca Mersin özelinde değil Türkiye genelini ilgilendirecek birçok başlıkta çalıştıklarını vurgulayan Hekimoğlu, "Bu çalışmalarda başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın, ona bağlı araştırma enstitülerinin, üniversitelerimizin, özel sektörle birlikte işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu yayınlanmış olan bu yönetmelik bir kez daha göstermiştir" diye konuştu.
Yeni nesil gübreler olarak adlandırılan mikrobiyal ve organomineral gübrelerin kullanımının, üretimi ve dolayısıyla da uluslararası yeni bitki besleme teknolojilerinin yatırımların da Türkiye’de yapılması ve Türkiye üzerinden Akdeniz Havzası ile Ortadoğu’ya ihracatının önünün açılacağını dile getiren Hekimoğlu, sözlerini sürdürdü
"Türkiye bundan sonra organik üretimde eskisinden daha fazla söz sahibi olacaktır. Yeni nesil gübrelerde Türkiye klorsuz, nitratsız, ağır metal içermeyen ve dünyanın en düşük tuz indeksine sahip gübrelerinin ülkemizde daha çok kullanılmasının avantajlarını yakalamış oluyor. Bu sebeple Türkiye’deki gıda güvenliğinin gerçekten sağlanması ve ihracat pazarlarında Türkiye’nin tarım ürünlerinde marka bir ülke olmasının yolu daha da kolaylaşıyor."
Yönetmeliğin ardından Türkiye’nin Gübre Kanunu’nun çıkmasını beklediklerine de değinen Hekimoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Sektörün gübrenin ithalatından ya da üretimden tüketiciye ulaşıncaya kadar altyapı aksaklıklarının giderilmesi ve kaliteli gübrelerin Türkiye pazarına hakim olması için Yönetmeliğin ötesinde Gübre Kanunu’na kavuşmasını arzuluyoruz. Bu konuda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nda çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. Özel sektörün sesine kulak verip çözüm odaklı yürütülen çalışmalar için bir kez daha teşekkür ediyoruz."

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS