Türkiye ve Kolombiya arası işbirliği artabilir

Türkiye ve Kolombiya arası işbirliği artabilir

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde düzenlenen Kolombiya Ülke Tanıtım Toplantısında, iki ülke arasında iş birliği mesajları verildi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde düzenlenen Kolombiya Ülke Tanıtım Toplantısında, iki ülke arasında iş birliği mesajları verildi.

Kolombiya Ankara Büyükelçisi Juan Alfredo Pinto Saavedra'nın da katılımıyla gerçekleşen toplantıya MTSO Meclis Başkanı Mahmut Arslan ve davetliler katıldı. Toplantıda konuşan Büyükelçi Saavedra, ülkesinin özellikle tarım alanındaki zenginliklerini anlatarak Türkiye ile Kolombiya arasındaki ticaretin artırılabileceğini söyledi. Kolombiya’nın Türkiye'den 1,5 kat büyük bir ülke olduğunu ve 50 milyon kişinin yaşadığını ifade eden Saavedra, sosyal zorluklar nedeniyle uzun yıllar ülkelerinde şiddet ve çatışmanın hakim olduğunu, bu çatışmaların bugün sona ermesine rağmen ülkelerin Kolombiya ile ticaret yaparken tereddütlü yaklaştığını anlattı. Kolombiya’nın 114 milyon 174 bin 800 hektar alana sahip olduğunu ve bunun 24-25 milyon hektarının tarım arazisi olmasına rağmen 8 milyon hektarını kullandıklarını bildiren Saavedra, Birleşmiş Milletler organizasyonu içinde yer aldıklarını ve tarım konusunda gelecek vaat ettiklerini söyledi.

Türkiye ile işbirliğine her zaman açık olduklarını ifade eden Saavedra, "İki ülke arasındaki ticareti yeterli görmüyoruz. Bunların iyi değerlendirilmesi halinde önemli fırsatlar yaratılacak. Tarımsal ihracatlarımızın başında kahve yer alıyor. Dünyanın en iyi kahvesi Kolombiya'da yetişiyor. Taze kesilmiş çiçek üretiminde ise Hollanda'nın ardından ikinci sırada yer alıyoruz. Muz, yağ ve doymuş yağ, şekerleme ürünleri ihraç ediyoruz. Türkiye'ye ise ağırlıklı olarak muz, avokado, ananas gibi tropikal meyveler, et ve canlı hayvan gönderdik. Özellikle tahıl, buğday, hayvan yemi, bakliyat ve tropik meyveler dışında Kolombiya’da yetişmeyen, elma, şeftali gibi meyveleri Türkiye'den alabiliriz. Kolombiya’da Türk yatırımcı görmek istiyoruz" dedi.

Büyükelçinin ardından söz alan Kolombiya Büyükelçiliği Ticaret Ajansı Direktörü Milena Gomes Koop ise ticaretin karşılıklı olarak artırılmasına yönelik teknik bilgileri paylaştı.FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS