Usta şairlerin ve aşıkların sesleri Tarsus’tan yükseldi

Usta şairlerin ve aşıkların sesleri Tarsus’tan yükseldi

MERSİN Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları Tarsus’ta başladı.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları Tarsus’ta başladı.

Tarsus Belediyesi Nikâh Salonu’nda gerçekleştirilen şiir akşamlarına Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye’nin kültür zenginliği açısından bereketli topraklara, kadim bir geçmişe sahip olduğunu belirten Başkan Kocamaz, "Bu topraklar bereketli topraklar. Bereket dediğimiz zaman sadece toprakta yetişen ürünlerin bolluğundan bahsetmiyoruz. Bu topraklar kadim topraklar. Tarihin derinliklerinden günümüze gelinceye kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Gerçekten bu medeniyetlerin tüm birikimlerini hala bağrında bulunduran, şairiyle, saz sanatçılarıyla, âşıklarıyla,  insanlarıyla, insan yapısıyla çok önemli topraklar. Karacaoğlan’ın, Murat Çobanoğlu’nun, Şeref Taşlıova’nın tüm şairlerimizin, ozanlarımızın ruhu bugün burada bizimle beraber. Yıllarca onları bu topraklarda misafir ettik, dinledik, gönlümüzü coşturduk, kalplerimizi birleştirdik ve şiir güzelliğinde, hep birlikte onlara sahip çıktık" dedi.

Karacaoğlan şiir akşamlarının yapılmasında, geleneksel hale gelmesinde Başkan Kocamaz’ın çok büyük emekleri olduğunu ifade eden Başkan Can da, "Fuzuli’nin, Köroğlu’nun, Pir Sultan Abdal’ın, Aşık Veysel’in sazlarına, sözlerine, Ahmet Arvasi’nin, Ziya Gökalp’in, Mehmet Akif’in, ‘Ne olursan ol yine gel’ diyen Mevlana’nın ruhlarına ev sahipliği yapan cennet vatanımızın yetiştirdiği ender kişiliklerden biride Karacaoğlan’dır. Karacaoğlan milli kültürümüzün şekil almasında, halk kültürünün ne kadar önemli olduğunun unutulmaz şiirleri ile belleğimize kazımış, zengin kültürümüz içerisinde başköşeye oturmayı hak etmiş bir halk ozanımızdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yörenin şairlerinden Rüştü Aydın, Murat Arıcı, Mustafa Türkücü, Halit Bilen, Mustafa Doğan, Sabahattin Özkan, Mine Bahçeci, Mehmet Doğan, Abdullah Coşkun, Mustafa Keşli, Halil Aksoy, Nuran Ataç, Ümran Yıldırım, Yurttaş Şahbaz, Deniz Nas mahlasıyla Süheyla Ergüler, Remziye Çelik ve Mehmet Örsel dinleyenlere şiir ziyafeti sundu.

Daha sonra ellerinde sazları ile sahne alan yörenin âşıklarından Cumali Efe, Necmettin Eser (Aşık Mahrumi), Bayram Sandal ve Mehmet Ata Erişik de unutulmaz bir akşam yaşattı.

12 Nisan günü son buluak etkinliğin sonunda Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri tarafından şairlere ve âşıklara ödülleri verildi.


FOTOĞRAFLI


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS